„Święta, święta i po świętach”. Ale co teraz zrobić z choinką? Przygotowaliśmy prosty poradnik, w jaki sposób obchodzić się z drzewkiem, kiedy przyjdzie pora na jego rozebranie.

Choinkowe igły opadają razem z bożonarodzeniowymi emocjami. Po świętach przychodzi moment, w którym musimy pożegnać się z przyozdobionym drzewkiem. Co powinniśmy wówczas z nim zrobić? Doskonałym rozwiązaniem jest zakupienie choinki w doniczce, którą z powodzeniem możemy zakopać w ogródku i wykorzystać w kolejnym roku. Lasy Państwowe przygotowały filmik, który pomoże nam odpowiednio przygotować roślinę do posadzenia.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z drzewkami ciętymi. Choć porzucenie ich w lesie wydaje się prostym rozwiązaniem, w rzeczywistości należy go unikać. Leśnicy ostrzegają, że wprawdzie są to biodegradowalne odpady, jednak ich los powinien być zupełnie inny. W większości miast po świętach organizowane są zbiórki niepotrzebnych już choinek, o których gminy informują mieszkańców z wyprzedzeniem. To dobre rozwiązanie, ponieważ drewno służy później do ogrzewania lokali.

Kolejnym sposobem jest zapakowanie drzewka w specjalny worek, który powinniśmy bez problemu pozyskać od firmy zajmującej się wywozem odpadów. Dokładnie owiniętą i zabezpieczoną choinkę wystawiamy do kontenera na odpady wielkogabarytowe. Zostanie potraktowana jak odpad komunalny. Zabronione jest wrzucanie rośliny do tradycyjnych koszy na śmieci.

Lasy Państwowe podpowiadają również, aby rozdrobnić choinkę i wykorzystać ją we własnym ogrodzie, jako nawóz do roślin.

Warto też przejrzeć lokalne portale, ponieważ w wielu miastach pojawiają się ogłoszenia o firmach i osobach, które odbiorą choinki bezpłatnie wprost z naszego domu.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.