Lody to przysmak, który niejednemu z nas przywołują najsłodsze wspomnienia z dzieciństwa. Choć to bardzo popularna forma przekąski, dostępna niemal w każdym sklepie spożywczym, panują na ich temat powszechne opinie, które mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Oto najpopularniejsze fakty i mity na ich temat.

Istnieje wiele teorii na temat początków mrożonego przysmaku. Najpopularniejsza legenda głosi, że historia lodów miała swój początek w Chinach, nawet pięć tysięcy lat temu. W pierwotnej wersji miały przypominać popularne dziś sorbety, czyli mieszankę mrożonych owoców z pokruszonym lodem. Do Europy trafiły podobno za sprawą podróżnika Marco Polo, który podczas jednej z wypraw rzekomo wykradł Chińczykom tajemniczą recepturę, aby sprzedać ją weneckim cukiernikom. Choć początkowo lodami zajadali się głównie przedstawiciele elit, z czasem orzeźwiająca słodycz stała się popularna we wszystkich klasach społecznych.

Fakty i mity na temat lodów

Lody nie tuczą [MIT]

Panuje błędne przekonanie, że chociaż składają się w dużej mierze z cukru, lody nie powodują przybierania na wadze. Oczywiście jako element zdrowej, zbilansowanej diety nie sprawią nagle, że na brzuchu pojawi się oponka. Jednak kłamstwem jest, że energia, którą organizm musi zużyć do podgrzania zimnego posiłku, spala całą jego wartość kaloryczną. Składniki mrożonych przekąsek uczestniczą w takiej samej przemianie metabolicznej, jak inne słodycze. Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej spożywanie lodów w nadmiernych ilościach może sprzyjać nadwadze, otyłości i chorobom z nich wynikających, np. miażdżycy czy cukrzycy typu 2.

Domowe lody są zdrowsze [PRAWDA]

Ale tylko pod warunkiem, że zrezygnujemy z niepotrzebnych dodatków. Lody produkowane do masowej sprzedaży nierzadko naszpikowane są dużą ilością cukru, barwnikami i substancjami konserwującymi. NCEŻ potwierdza, że korzystniejszą dla zdrowia alternatywą jest samodzielne przygotowanie domowej wersji tego smakołyku. Najprostszy przepis to zblendowanie ulubionych owoców, np. truskawek i ananasa, przelanie ich do foremek i zamrożenie. Tak przygotowane będą smakowały wyśmienicie, a dodatkowo dostarczą nam wartościowych składników odżywczych. Jeśli wolimy słodszą wersję, można zamiast cukru użyć miodu albo słodzidła, np. ksylitolu lub stewii. Kupując lody gotowe, warto wybierać przede wszystkim te, których lista składników jest najkrótsza.

Lody czekoladowe poprawiają koncentrację [PRAWDA]

Naturalne kakao bogate jest w magnez, który usprawnia pracę szarych komórek. Składnik ten zwiększa aktywność neuroprzekaźników, a także aktywuje połączenia nerwowe. Dzięki lodom czekoladowym, wytworzonym na bazie tego produktu, podobnie jak po zjedzeniu kilku kostek gorzkiej czekolady, poprawia się pamięć oraz koncentracja. To świetny argument dla najmłodszych łasuchów. Czekoladowe lody będą nie tylko doskonałą zachętą do nauki, ale również poprawią jej efektywność.

Lody mogą powodować przeziębienie [MIT]

Rodzice zawsze powtarzali, że „od zimnych lodów będziemy chorować”. Po części to prawda. Jednak mrożone produkty, same w sobie nie posiadają właściwości, które prowadzą do infekcji. Według epidemiologa Waldemara Ferschke, za choroby odpowiedzialna jest jedynie różnica temperatur. W czasie upałów nasz organizm jest bardzo rozgrzany. Przyjęcie zimnego posiłku lub napoju może powodować obkurczanie się naczyń krwionośnych, co ułatwia wirusom przedostanie się do organizmu. To nie lody powodują większą podatność na infekcje, a szok termiczny, jakiemu poddajemy nasz organizm.

Lody są lekarstwem na osteoporozę [PRAWDA]

Ale tylko przygotowane na bazie produktów mlecznych. Śmietankowe lub jogurtowe bogate lody z wysokiej jakości składników, bogate są w wapń, czyli podstawowy budulec kości i zębów. Jego niedobór powoduje osłabienie kości, dlatego w przypadku osteoporozy zaleca się spożywanie pięciu posiłków dziennie wzbogaconych o produkty zawierające ten pierwiastek. Potwierdza to m.in. publikacja Beaty Barańskiej realizowana we współpracy Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalem Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich. Lody znajdują się liście zaleceń dla pacjentów z osteoporozą.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.