Skoro budujesz lub remontujesz dom w Karkonoszach, jedną z najważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć, jest wybór sposobu ogrzewania. Od Twojego wyboru zależy nie tylko komfort codziennego funkcjonowania w pomieszczeniach, ale także wysokość rachunków. Sprawdź dostępne rozwiązania i zdecyduj, które ogrzewanie wybrać do domu.

Ogrzewanie gazowe

Jednym z popularnych sposobów ogrzewania domów jest wybór nowoczesnego pieca gazowego, którym można zagwarantować zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Nowoczesne piece gazowe, np. kondensacyjne, pracują bardzo efektywnie i są praktycznie bezobsługowe. Ich atutem jest możliwość konfiguracji, dzięki której ogrzewanie w domu uruchamia się automatycznie w określonych porach lub na potrzebę uzyskania pożądanej temperatury.

Gaz do niedawna był stosunkowo tanim sposobem ogrzewania, choć planowane są znaczne wzrosty cen tego paliwa. Niestety, dodatkowym kosztem jest sam piec. Ponadto mieszkając w Karkonoszach, musisz mieć świadomość, że nie wszędzie jest możliwe podłączenie do sieci. Z tego względu w niektórych zakątkach regionu jest to rodzaj ogrzewania, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością – choć, podkreślmy, słusznie kojarzy się z wygodą oraz ekologicznym charakterem.

Ogrzewanie paliwami stałymi

Wszędzie tam, gdzie nie da się podłączyć gazu lub jeśli po prostu szukasz innego sposobu ogrzewania, warto rozważyć paliwa stałe. Od razu zaznaczmy, że węgiel – uznawany za paliwo szkodliwe dla środowiska – jest tylko jednym z materiałów, które nadają się do spalania w kotłach. Wielu właścicieli decyduje się bowiem na pelet czy ekogroszek. Duże znaczenie przy wyborze paliwa stałego mają takie czynniki jak:

  • aktualna cena,
  • ilość miejsca na przechowywanie paliwa,
  • rodzaj pieca.

Pamiętaj, że jeśli chcesz wyposażyć swój dom w Karkonoszach w tradycyjny kocioł węglowy, musisz mieć na to miejsce, najlepiej osobną kotłownię. Koszty ogrzewania paliwami stałymi są stosunkowo niskie, a dzięki rozwojowi technologicznemu samo ogrzewanie jest w dużej mierze zautomatyzowane i bezpieczne.

Ogrzewanie pompą ciepła

Ciekawym, nowoczesnym i ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu jest zakup i eksploatacja pompy ciepła. Urządzenie to wymaga inwestycji w ogrzewanie podłogowe lub odpowiednio dobrane grzejniki, ale daje wiele korzyści – od energooszczędności, po wygodę użytkowania. Zero spalin, za to dodatkowe zużycie prądu… Jak zatem uczynić pompę ciepła bardziej opłacalną inwestycją? Mieszkańcy Karkonoszy decydują się np. na zakup i montaż instalacji słonecznych. Jeżeli projekt uwzględnia pompę ciepła, możliwe jest zbilansowanie zużycia energii, a przez to zapewnienie praktycznie darmowego działania urządzenia dającego ciepło.

Inne metody

Wśród innych sposobów na ogrzewanie domu wskazuje się np. ogrzewanie elektryczne lub olejowe. Wykorzystywanie wyłącznie prądu (np. z uwagi na ograniczenia przestrzenne i techniczne przeszkody w montażu innych źródeł ciepła) wiąże się z najwyższymi opłatami.

Najlepiej pozostawać na bieżąco z cenami na rynku, ponieważ trudno mówić tu o stałości. Przykładowo. wprowadzane są kolejne ograniczenia w związku ze spalaniem węgla, zmienia się sposób rozliczania instalacji fotowoltaicznych, gaz drożeje w zastraszającym tempie. Z drugiej strony możesz np. pozyskać dotację na wymianę źródła ciepła przy okazji remontu. Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki na inwestycję, sprawdź najtańsze pożyczki online na https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/.

1 Komentarz

  1. Janusz z bloku Odpowiedź

    Aktualna polityka światowa powoduje, że najlepszym rozwiązaniem jest śmieciuch do palenia czymkolwiek. Węgiel, stare meble, zużyte płyty OSB, kartony i inne opakowania. Nawet ubrania.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.