Rok 2022 przyniesie kierowcom kolejne podwyżki. Już dziś wiadomo, że wzrosną stawki w przypadku odholowania pojazdu. Nowością jest pojawienie się w cenniku hulajnogi.

Ministerstwo Finansów Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało obwieszczenie dotyczące stawek za odholowanie i przechowywanie pojazdów na parkingach depozytowych. Nowe wejdą w życie z początkiem przyszłego roku.

Maksymalne opłaty za usuwanie pojazdów z dróg w 2022 roku:

– rower lub motorower: za usunięcie – 128 zł, za każdą dobę przechowywania – 24 zł;
– motocykl: za usunięcie – 251 zł, za każdą dobę przechowywania – 33 zł;
– pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t: za usunięcie – 542 zł, za każdą dobę przechowywania – 46 zł;
– pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t: za usunięcie – 677 zł, za każdą dobę przechowywania – 60 zł;
– pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t: za usunięcie – 956 zł, za każdą dobę przechowywania – 86 zł;
– pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t: za usunięcie – 1409 zł, za każdą dobę przechowywania – 154 zł;
– pojazd przewożący materiały niebezpieczne: za usunięcie – 1714 zł, za każdą dobę przechowywania – 225 zł;
– hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego: za usunięcie – 128 zł, za każdą dobę przechowywania – 24 zł.

Hulajnogi nowością w cenniku

Po zmianie przepisów hulajnogi elektryczne i inne urządzenia transportu osobistego stanowią nową kategorię pojazdów. Wymagało to ujęcia ich w taryfikatorze opłat za holowanie i przechowywanie usuniętych w wyniku nieprawidłowego pozostawienia w pasie drogowym. 

W jakich przypadkach można odholować pojazd?

Jeżeli zaparkujemy samochód w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu albo pozostawimy pojazd nieoznakowany kartą parkingową w miejscu przeznaczonym dla auta osoby niepełnosprawnej, nasz samochód może zostać odholowany. Wynika to z art. 130a ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 nr 98 poz. 602).

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.