20, 30 a może 35 tysięcy złotych? Fachowcy policzyli, ile trzeba wydać na remont mieszkania. Dobrze zdawać sobie z tego sprawę, zanim samemu rozpocznie się taką domową inwestycję.

Raport przygotowali eksperci dwóch znanych portali zajmujących się nieruchomościami. Eksperci wzięli na warsztat przykładowy lokal z rynku wtórnego o powierzchni 50 m kwadratowych. Kuchnia to 8 m kw, łazienka zajmuje 6 m kw i są dwa pokoje mające po 10 i 20 m kw. Przedpokój ma powierzchnię 6 m kw. Analiza została przeprowadzona według aktualnych stawek i cen na rynku, a „remontowane” jest całe mieszkanie.

Ta symulacja wskazuje, że mając właśnie takie mieszkanie, trzeba liczyć się z wydatkiem 20 tysięcy złotych. Większość tych pieniędzy zostanie przeznaczonych na kuchnię. Jej remont pochłonie aż 46 procent wszystkich wydatków. Uwzględniono kompleksowe prace z zakupem mebli robionych na wymiar, wymianą sprzęty AGD. Tylko to kosztuje 13 tys. złotych. Pozostałe wydatki to robocizna, położenia płytek, wymiana instalacji montaż drzwi i sprzętów.

W rankingu wydatków na drugim miejscu jest łazienka. Pomieszczenie mające 6 m kw. Będzie kosztowało 10 tys. zł czyli 23 proc. całego budżetu. 5 tys. zł to koszt robocizny, a na zakup urządzeń sanitarnych oraz drzwi wraz z montażem oznacza wydatek ponad 3 tys. zł. Remont obu pokoi pochłonie 8,9 tys. zł. Najdroższą operacja jest wymiana podłogi – prawie 4 tys. zł. Pozostałe pieniądze trzeba wydać na nowe oświetlenie, kaloryfery i drzwi. Malowanie ścian i położenie instalacji elektrycznej to w sumie następne 2 tys. zł.

Na koniec przedpokój. Wydatki są już stosunkowo nieduże, bo tylko ok. 3,5 tys. zł. To pieniądze na zerwanie starych paneli, wylanie podłogi, montaż drzwi oraz malowanie i zamontowanie oświetlenia.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.