Budzisz się rano po zarwanej nocy a twój organizm ewidentnie potrzebuje odpoczynku. Brzmi znajomo? Jeśli zdarza ci się wieczorny problem z zaśnięciem albo twój sen jest zbyt płytki, zanim sięgniesz po środki nasenne, spróbuj wesprzeć ten proces naturalnymi sposobami.

Mogłoby być lepiej

W słowniku funkcjonuje pojęcie tzw. „higieny snu”. W latach siedemdziesiątych eksperci opracowali zbiór zasad, które pomagają w zmaganiach z łagodną i umiarkowaną bezsennością. Choć w praktyce nie ma szczegółowych badań na temat skuteczności tych praktyk, wiele osób chwali sobie ich działanie.

Co robić, aby lepiej spać?

Zadbaj o regularność – organizm przyzwyczaja się do stałego rytmu naszego dnia. Jeśli zawsze wstajemy o tej samej porze i kładziemy się spać o jednakowej godzinie, nasze ciało jest już w pewnym sensie „przygotowane” do tego cyklu. Rozstrojony zegar biologiczny powoduje, że musi zmagać się z adaptacją do nowych warunków. To z kolei może wpływać na niespokojny sen i chroniczne zmęczenie.

Unikaj ciemnych pomieszczeń – im mniej światła, tym bardziej chce nam się spać. To wszystko za sprawą melatoniny, która w naturalny sposób wytwarzana jest w godzinach wieczornych, kiedy zapadnie zmrok. Przebywając w oświetlonych pomieszczeniach „oszukujemy organizm”, dzięki temu zyskując dłuższy czas w pełnej jego aktywności.

Nie podkręcaj kaloryferów – choć zwłaszcza jesienią i zimą tęsknimy za ciepłym kocykiem i grubą piżamą, temperatura powietrza w domu powinna być stosunkowo niska. Optymalne warunki do spania to 18 – 21 st. C. Dzięki utrzymaniu takiego stanu, zachowana jest prawidłowa wilgotność powietrza. W ten sposób zapobiegamy też przegrzaniu organizmu.

Lekkostrawna dieta – kolację powinniśmy jeść najpóźniej ok. 3 godzin przed spaniem, aby organizm zdążył ją przetrawić. Warto zrezygnować również z ciężkostrawnych posiłków. Wszystko to powoduje bowiem, że pobudzamy swoją aktywność. Tymczasem dla spokojnego snu istotne jest odpowiednie wyciszenie.

Odłóż na bok telefon – i to już dwie godziny przed snem, aby ograniczyć kontakt z niebieskim światłem emitowanym przez urządzenie. Jego działanie nie tylko zaburza sen, ale również przyczynia się do występowania wielu chorób takich jak cukrzyca, depresja, otyłość czy przypadłości sercowe.

Zadbaj o relaks w ciągu dnia – nieprzepracowany przez nasz umysł stres gromadzi się w zakamarkach świadomości. W następstwie zaburza głębokie fazy snu ze względu na toczące się w głowie „bitwy myśli”. Warto też, przed położeniem się do łóżka, pozwolić sobie na wyciszenie, np. słuchając spokojnej muzyki lub czytając książkę.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.