Żeby ułatwić życie pacjentom Ministerstwo Zdrowia zmieni zasady wykupowania leków. Dzięki temu lek z jednej e-recepty będzie można wykupić w różnych aptekach.

Obecnie obowiązuje zasada, żewszystkie przepisane przez lekarza opakowania jednego leku można wykupić tylko w tej samej aptece, w której chory wykupił pierwsze opakowanie.

„Rodzi to pewne problemy” – zwróciła uwagę w interpelacji do Ministerstwa Zdrowia posłanka Urszula Nowogórska, cytowana przez rynekzdrowia.pl.

I doprecyzowała: „Po pierwsze, wiele leków jest teraz reglamentowanych na apteki i zdarzają się sytuacje, że dla pacjenta brakuje leku, który ma przepisany, a zakup rozłożył sobie w czasie. W takiej sytuacji nie może on wykupić leku w innej aptece i musi udać się do lekarza po nową receptę”. 

To, dlaczego obowiązuje taka zasada, wyjaśnił posłom Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Jak napisał w swojej odpowiedzi (cytat za serwisem rynek zdrowia.pl), zasada realizacji e-recepty na dany lek w jednej aptece umożliwia farmaceutom prawidłowe rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Oznacza to, że: „Dla każdej e-recepty jest wystawiany Dokument Realizacji Recepty (DRR). W przypadku, gdy farmaceuta wyda część opakowań danego leku, nanosi dla danej pozycji w DRR status częściowej realizacji. Wówczas realizacja takiej e-recepty musi być dokończona w tej samej aptece”.

Miłkowski zapowiedział jednak, że trwają prace nad zmianą zasad wykupowanie e-recept. Ten proces musi jednak potrwać dlatego, że – jak to określił – „wprowadzanie możliwości realizacji pojedynczej e-recepty w różnych aptekach bez dokładnej analizy mogłoby wywrzeć negatywny skutek na sam proces realizacji recept, jak i bezpieczeństwo samych pacjentów”. 

Dlatego wprowadzenie zmian w systemie e-recept, czyli realizacja e- recepty w kilku aptekach, „jest zaplanowane na drugą połowę 2023 roku” – zapewnił wiceszef resortu zdrowia.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.