Jeśli miewasz kłopot z dopasowaniem odpowiedniej ładowarki do różnych urządzeń, wkrótce twój problem może się rozwiązać. Komisja Europejska zadecydowała, że wszyscy producenci będą zobowiązani do stosowana jednego, uniwersalnego portu ładowania.

Kable niebezpieczne dla zdrowia

Według Margrethe Vestager, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, użytkownicy zbyt długo narażeni byli na problemy z dobieraniem ładowarek do posiadanych przez siebie urządzeń. Niekompatybilne akcesorium nie tylko powoduje frustrację, ale również generuje mnóstwo elektrośmieci zanieczyszczających glebę, wodę oraz powietrze. Zawarte w nich substancje, takie jak miedź, ołów, rtęć czy nikiel, mogą w konsekwencji niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Komisja Europejska ma pomysł

Początkowo ustalenie jednego, uniwersalnego typu ładowarek było jedynie propozycją dla producentów elektroniki. Czas jednak mijał, a KE nie była zadowolona rozwiązaniami stosowanymi w tym zakresie, dlatego powstały przepisy, które nałożą na przedsiębiorców obowiązek ujednolicenia stosowanych metod.

Daliśmy branży dużo czasu na zaproponowanie własnych rozwiązań, ale nadszedł czas na działania legislacyjne w sprawie uniwersalnej ładowarki. Przyniesie to wiele korzyści konsumentom i środowisku i jest zgodne z naszymi ambicjami ekologicznymi i cyfrowymi.” – cytuje wypowiedź Vestager portal „Wirtualne Media”.

Czego dotyczy zmiana?

Uniwersalny port ładowania będzie stosowany we wszystkich urządzeniach elektronicznych. Począwszy od smartfonów, przez aparaty fotograficzne, słuchawki, głośniki, aż po tablety i konsole do gier.


Graf.: iStock; ładowarka typu „C”

Ponadto propozycja KE wskazuje, że ładowarki nie będą już dołączane do zestawu przy zakupie. Dodatkowe akcesoria będzie można nabyć samodzielnie lub wykorzystać te, które zalegają w naszych szufladach. W ten sposób ma zmniejszyć się liczba ładowarek produkowanych i sprzedawanych bez potrzeby. Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. 

Kończymy z tym. Dzięki naszemu wnioskowi konsumenci europejscy będą mogli korzystać z jednej ładowarki do wszystkich przenośnych urządzeń elektronicznych, co stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia wygody i ograniczenia ilości odpadów.” – cytują „Wirtualne Media” komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona.

News4Media, fot.: iStock

1 Komentarz

  1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

    Syn krakowskiego radnego homofoba Dudy miał być gościem Tuckera Carlsona z Fox News, który ma ugruntowaną opinię rasisty, homofoba i seksisty.
    Duda na wywiadzie się nie pojawił, co nie dziwi. Jego survival english jest może dobry na 5 sekund przy windzie, ale nie na wywiad w tv.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.