Jeden z suplementów diety zanieczyszczony był tlenkiem etylenu. Taką informację przekazał producent wyrobu głównemu inspektorowi sanitarnemu, który podjął decyzję o wycofaniu wadliwej partii.

Tlenek etylenu to składnik rakotwórczy, który wykazuje niekorzystny wpływ również na geny i rozrodczość. Dlatego Unia Europejska podjęła decyzję o zakazie stosowania go w produkcji żywności na terenie państw członkowskich. Obecność substancji wykryto jednak w jednym ze składników stosowanych przy wytwarzaniu suplementów diety.

Firma REGIS poinformowała o zaistniałej sytuacji Główny Inspektorat Sanitarny, który monitoruje teraz proces wycofywania kapsułek z rynku. Istnieje jednak ryzyko, że konsumenci mogli zakupić już kapsułki z wadliwej partii, dlatego do publicznej informacji podano szczegółowe informacje, dzięki którym w łatwy sposób możemy zidentyfikować produkt.

„Wyjaśniamy, że tlenek etylenu nie jest i nigdy nie był stosowany w produkcji naszych suplementów diety. Jest on zwykle używany w farmacji oraz w przemyśle spożywczym do czyszczenia (sterylizacji) ekstraktów roślinnych. W/w produkty zostały wyprodukowane z surowca spełniającego parametry jakościowe (dostawca surowca przedstawił stosowny certyfikat jakościowy). Ze względu na fakt, że posiadamy dwa sprzeczne wyniki badań dla tej samej partii surowca – jeden jest pozytywny (tzn. że surowiec nie zawiera tlenku etylenu), drugi negatywny, prowadzimy postępowanie wyjaśniające. Jednakże z uwagi na dobro klientów już na tym etapie wycofujemy w/w produkty z rynku” – informuje firma REGIS.

W poniższej tabeli znajdują się informacje o nazwie suplementu, dacie przydatności do spożycia i numerze partii. Jeśli mamy opakowanie sygnowane dokładnie w ten sam sposób, należy powstrzymać się od spożycia produktu.

Źródło.: GIS

Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje teraz przebieg wycofywania produktu ze wszystkich etapów jego dystrybucji. W przypadku dodatkowych pytań, konsumenci mogą kontaktować się telefonicznie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pod nr. telefonu +48 22 34 53 300 czynnym w dni robocze w godzinach 08:15-16:15.

Co to jest suplement diety?

Jak podaje portal allecco.pl, suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnianie normalnej diety. Jest on skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Musi mieć taką postać, która umożliwia odpowiednie dawkowanie, np. kapsułki, saszetki z proszkiem, płynu. Uwaga, suplement diety nie powinien być mylony z produktami leczniczymi. 

Różnic między lekiem a suplementem jest dużo. Przede wszystkim, suplement nie leczy. Jego celem jest jedynie uzupełnianie codziennej diety. Suplementy nie przechodzą wieloletnich badań, nie jest wymagane potwierdzenie ich jakości, bezpieczeństwa czy opisywanych przez producenta efektów działań. 

Łatwość wprowadzenia na rynek suplementu diety, brak restrykcyjnych wymogów, które musiałaby te produkty spełniać, a także bardzo ograniczona kontrola suplementów, które już znajdują się w obrocie, powoduje, że nieracjonalne przyjmowanie tych preparatów może nieść ze sobą większe ryzyko niż korzyści. 

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.