Informacje o kolejnych oszustwach zalewają polskie media każdego dnia. Tym razem cyberprzestępcy wykorzystali aktualną sytuację epidemiczną, budząc wśród odbiorców SMS-a niepokój i usypiając ich czujność. O zagrożeniu informuje Główny Inspektor Sanitarny, pod którego podszywali się złodzieje, rozsyłając setki tysięcy wiadomości.

Zostałeś skierowany na kwarantannę

Z nieznanego źródła, wyświetlającego się w telefonie jako użytkownik „Kwarantanna”, cyberprzestępcy rozesłali potencjalnym ofiarom oszustwa krótkie wiadomości. Treść SMS-a mówi o tym, że odbiorca został skierowany do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny. Powodem ma być wykrycie zakażenia w jego najbliższym otoczeniu. Aby dowiedzieć się więcej na temat nałożonego obowiązku izolacji, trzeba kliknąć w zamieszczony w komunikacie link.

Tego nie należy robić pod żadnym pozorem

W dzisiejszym świecie standardem jest przekazywanie wiadomości, również tych oficjalnych, za pomocą mediów społecznościowych czy komunikatów bezpośrednio na nasze urządzenia mobilne. To może sprawić, że w trosce o własne zdrowie i z obawy przed rzekomą kwarantanną, bezrefleksyjnie uruchomimy załączony link. Takie postępowanie może prowadzić do niekontrolowanego zainstalowania w naszym telefonie złośliwego oprogramowania. Wprowadzony w ten sposób do urządzenia wirus, może przechwycić poufne dane, np. login i hasło do bankowości elektronicznej. Za ich pomocą złodzieje mogliby dokonywać w naszym imieniu transakcji, narażając tym na straty finansowe.

Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia

Na profilu Głównego Inspektora Sanitarnego w serwisie Twitter pojawił się wpis, który ostrzega przed oszustwami tego typu. Urząd wyjaśnia, że inspekcja sanitarna nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron internetowych. Podobne zdarzenia nie miały również miejsca w przeszłości.

‼️ Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron. pic.twitter.com/kfcyG4aJm0

— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) September 23, 2021

[removed][removed]
Podobny komunikat wystosował Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Oszuści rozsyłają fałszywe SMSy o treści ‘Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny’.Przesyłany link prowadzi do strony zawierającej złośliwe oprogramowanie, które potrafi wykradać hasła do bankowości elektronicznej. Nie dajcie się oszukać!” – wyjaśniają specjaliści od cyberzagrożeń.

Oszuści rozsyłają fałszywe SMSy o treści „Zostales skierowany do odbycia 10-dniowej kwarantanny”.
Przesyłany link prowadzi do strony zawierającej złośliwe oprogramowanie, które potrafi wykradać hasła do bankowości elektronicznej. Nie dajcie się oszukać! ???? pic.twitter.com/BJmkDNl6QS

— CSIRT KNF (@CSIRT_KNF) September 23, 2021

[removed][removed]

2 komentarze

  1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

    Narodowa a jakże, pisnolszewicka nflacja tak zapie*****, że niedługo pierwsze pytanie w „Milionerach” będzie za milion.
    ***** ***

  2. PO jak podwyżki. Odpowiedź

    ty ZINDOKTRYNOWANY PO-wski sługusie , za Mafijnych pseudo rządów PO-PSL- zarabialiśmy 5-6 złoty na godzinę a paliwo kosztowała 6złoty a ten ZŁODZIEJ i Niemiecki Sowiecki wybraniec Donald Tusk powiadał po wygranych wyborach, że teraz paliwo to może być po 7 złoty oraz ” H-U-J ,, z tą wschodnią polską. A amber-Gold za jego ochronką rozwijało się bez przeszkód a jego SYNALEK zarabiał tam krocie. Taka jest niestety smutna prawda. Ty śmiszny BŁAZNIE.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.