Ten produkt doskonale znały nasze mamy i babcie. Jego uniwersalne zastosowanie znane było w każdym domu. Świetnie radził sobie w sytuacjach awaryjnych, kosztując przy tym niewiele. Podpowiadamy, jak współcześnie wykorzystać kultowy kosmetyk z czasów PRL-u.

Nie możesz doprać plam?

Z pomocą przyjdzie szare mydło. Wystarczy przed praniem wetrzeć je w zabrudzone miejsce. Ten trick przyda się szczególnie młodym rodzicom, których częstym problemem są ubrudzone jedzeniem ubranka dzieci. Ten sam sposób sprawdzi się również w przypadku zanieczyszczonych wykładzin podłogowych i tapicerki.

Do higieny intymnej i dla niemowląt

Szare mydło pozbawione jest substancji zapachowych i barwników. Dzięki temu jego neutralny skład jest bezpieczny zarówno dla skóry małych dzieci, jak i szczególnie wrażliwych okolic intymnych. Możemy z powodzeniem używać go podczas codziennej pielęgnacji całego ciała. Warto jednak pamiętać, aby po wysuszeniu skóry nasmarować ją nawilżającym balsamem. Zapobiegnie to nadmiernemu wysuszeniu.

Przyspiesza gojenie ran i pomaga w walce z trądzikiem

Antybakteryjne działanie szarego mydła sprawia, że przemywane nim rany goją się szybciej. Polecane jest m.in. kobietom po cesarskim cięciu. Świetnie sprawdzi się też jako kosmetyk do oczyszczania twarzy osób borykających się z trądzikiem. Załagodzi stany zapalne skóry, przynosząc jej ukojenie.

Do przemywania pędzli

Szare mydło chwalą sobie zarówno osoby malujące obrazy, jak i wykonujące makijaże. Doskonale radzi sobie bowiem z rozpuszczaniem zabrudzeń osadzonych na delikatnym włosiu pędzli, nie powodując przy tym jego zniszczeń. Wystarczy umyć je i spłukać delikatnie pod bieżącą wodą.

Mszyce, przędziorki i ślimaki

Nie będą groźne roślinom, jeśli do oprysku użyjemy roztworu z szarego mydła. Ok. 20 g startego produktu należy rozpuścić w 10 litrach wody i przelać płyn do butelki z atomizerem. Delikatnie opryskać miejsca, w których pojawiły się szkodniki. Zabieg stosować raz dziennie. Pozostałą wodą z rozpuszczonym kosmetykiem możemy zdezynfekować i oczyścić narzędzia ogrodowe.

Do sprzątania wszelkich powierzchni

Szare mydło to nie tylko sprawdzony środek piorący, ale również doskonały odtłuszczacz, płyn do podłóg, okien, blatów kuchennych i wszelkich miejsc, które czyścimy podczas sprzątania. Jego prosty skład nie niszczy powierzchni, a efekty użycia mogą równać się tym po zastosowaniu drogich środków ze specjalnym przeznaczeniem.

Na odstresowanie i wolny czas z dziećmi

Popularność w ostatnim czasie zyskuje rzeźbienie w kostkach szarego mydła. Tu nie ma ograniczeń. Wystarczy dłutko lub inny przedmiot, który poradzi sobie z drążeniem. Zabawa może być sposobem na spędzenie czasu z dziećmi lub wyciszenie, np. podczas samotnych wieczorów.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.