Wczoraj kolejny raz oszuści dali znać o sobie. Mężczyzna podający się za policjanta Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wyłudził pieniądze od 76-letniej mieszkanki Jeleniej Góry. Policja apeluje o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, również tych za pośrednictwem telefonu i nie przekazywanie osobom nieznanym pieniędzy, nawet jeśli podają się za policjantów czy znajomych naszych najbliższych.

24 listopada 2021 roku, policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta podającego się za funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. Mężczyzna wprowadził w błąd mieszkankę 76-letnią mieszkankę Jeleniej Góry i w ten sposób wyłudził od niej kilkadziesiąt tysięcy złotych. W trakcie rozmowy poinformował ją o tym, że prowadzone są działania Policji mające na celu zatrzymanie szajki złodziei, którzy chcą przejąć pieniądze zgromadzone na rachunkach bankowych. W związku z tą sytuacją jej środki pieniężne zgromadzone w banku są zagrożone i do czasu zakończenia akcji powinna je wypłacić, a następnie im przekazać. Pokrzywdzona postąpiła według instrukcji oszusta i w ten sposób straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Pamiętajmy! Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji.

W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

3 komentarze

  1. Myślę , że większą korzyść przyniosłyby np. ogłoszenia wywieszane w klatkach schodowych lub na drzwiach wejściowych o tego typu sytuacjach oraz co zrobić w razie gdyby- nie wszyscy starsi korzystają z internetu…

  2. Nie żal mi głupich i naiwnych ludzi, a swojà drogà skád złodzieje wiwdzá że te osoby majá tyle pienièdzy, w bankach pracujà mafiozi i oni donoszà a nasza super milicja nic nie robi, do mnie jakoś nie dzwonià bo mam na koncie 50 zł

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.