Jedni wolą spędzić święta w domu. Inni wybierają wyjazd daleko od domu. Które kierunki cieszą się w tym roku największą popularnością wśród Polaków?

Sprawdziły to portale turystyczne nocowanie.pl (święta w Polsce) i wakacje.pl (święta za granicą). Jeśli chodzi o Polskę, to najwięcej osób wybiera Zakopane. W kategorii wyjazdy zagraniczne bezapelacyjnie prowadzi Egipt.

Święta z sylwestrem łączy mniejszość

Jak wynika z badania portalu nocowanie.pl, Polacy nie planują w tym roku łączyć wyjazdów na Boże Narodzenie i sylwestra. Ponad 80 proc. poszukuje zakwaterowania od 22, 23 lub 24 grudnia. Zwykle są to wyjazdy 3- i 4-dniowe. Te opcje wybiera odpowiednio 35 proc. i 22 proc. badanych. Tylko co 10 Polak zamierza wydłużyć pobyt do sylwestra. W tym przypadku czas świątecznego urlopu potrwa od 8 do 11 dni.

Najliczniejszą grupę wyjeżdżających – 23 proc. – stanowią pary bez dzieci.

Niemal 12 proc. to dwoje dorosłych z dwojgiem dzieci, a 9 proc. dwoje dorosłych z jednym dzieckiem.

Nieco ponad 3 proc. stanowią osoby wyjeżdżające w pojedynkę.

Średnia cena noclegu za osobę w czasie Bożego Narodzenia wynosi 128 zł za dobę – aż 30 proc. więcej niż w czasie wakacji.

Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba

Co 2 osoba, która wyjedzie na święta, spędzi je w województwie małopolskim, a co 3 dolnośląskim lub śląskim. Blisko co 10 badany zamierza spędzić Boże Narodzenie nad morzem – w województwach pomorskim lub zachodniopomorskim.

Wśród miejscowości bezkonkurencyjną popularnością wciąż cieszy się Zakopane. Na drugim miejscu jest Karpacz, a na trzecim Szklarska Poręba.

Liczy się komfort i wygoda

– Zazwyczaj Polacy na odpoczynek poszukują noclegu w kwaterach i pokojach. Na Boże Narodzenie wybiera je ponad 28 proc. turystów. Widzimy jednak wzrost zainteresowania domami i willami – to prawie jedna trzecia wszystkich wyszukiwań – analizuje mówi Tomasz Zaniewski z nocowanie.pl, cytowany przez Radio Zet.

I dodaje: – Nic w tym dziwnego, bo wiele osób planuje wyjazd w liczniejszym gronie. Poza tym w święta chcemy przede wszystkim przyjemnie spędzić czas, odpocząć w komfortowych warunkach i ciepłej, miłej atmosferze.

Użytkownicy serwisu przywiązują dużą wagę do opinii innych odwiedzających na temat wybieranych obiektów.

– Zwracają też uwagę na dostępne udogodnienia, jak bezpłatny parking, wi-fi czy możliwość zabrania ze sobą czworonożnych członków rodziny. Decydującym czynnikiem wyboru wciąż jednak pozostaje cena – podkreśla Tomasz Zaniewski.

Listę krajów otwiera Egipt

Z kolei portal Wakacje.pl przeanalizował statystyki sprzedaży wyjazdów zagranicznych od 18 grudnia 2022 do 18 stycznia 2023. Żeby sprawdzić, gdzie Polacy zamierzają spędzić w tym roku święta i sylwestra.

Wniosek? Mimo drożyzny polscy turyści wcale nie chcą siedzieć w domach na przełomie grudnia i stycznia, ale rezerwują wycieczki do egzotycznych krajów, żeby powitać Nowy Rok pod palmami.

– Jak co roku o tej porze widzimy duże zainteresowanie dalekimi krajami – analizuje Jolanta Kołodziejczyk, ekspertka Wakacje.pl, cytowana przez naszemiasto.pl. – Króluje Egipt, ale na uwagę zasługuje też Tajlandia, która szybko zyskuje na popularności po 2-letniej przerwie spowodowanej koronawirusem.

A oto top 5 najpopularniejszych kierunków wycieczek świąteczno-noworocznych Polaków:

  1. Egipt,
  2. Hiszpania,
  3. Dominikana,
  4. Tajlandia,
  5. Zjednoczone Emiraty Arabskie.

News4Media/fot. iStock / Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.