Znamy ostatnich w tym roku laureatów Nagrody Nobla. Akademia wskazała ekonomistów, których prace mają ogromne znaczenie dla światowej gospodarki.

Szwedzka akademia podała nazwiska ostatnich, tegorocznych noblistów. Laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody zaczęto przedstawiać w poniedziałek tydzień temu. Finalnym akcentem było ogłoszenie zwycięzców z dziedziny ekonomii. Oficjalnie podano, że nagroda trafia w ręce: Davida Carda, Josha D. Angrista i Guido W. Imbensa. Pierwszy z nich otrzyma 5 mln koron (ok. 2,2 mln zł) szwedzkich, a pozostałych dwóch po 2,5 mln (ponad 1 mln zł) ufundowane przez Bank Szwecji.

Kanadyjczyk, David Card badał wpływ płacy minimalnej, imigracji i edukacji na rynek pracy. Już na początku lat 90. XX wieku podważył konwencjonalne podejście do tych zależności i wskazał, że podniesienie najniższych zarobków nie zawsze prowadzi do zmniejszenia liczb miejsc pracy, a tak przez lata uważano.

Amerykanin Joshua D. Angrist i Holender Guido W. Imbens analizowali zagadnienia rynku pracy i obowiązujące na nim związki przyczynowe. Wysnute wnioski – jak podkreśliła akademia – rozprzestrzeniły się na inne dziedziny życia i zrewolucjonizowały badania empiryczne. „Przedłużenie obowiązku szkolnego o rok dla jednej grupy uczniów (ale nie dla innej) nie wpłynie na wszystkich w danej grupie w ten sam sposób. Część uczniów i tak kontynuowałaby naukę i w ich przypadku wartość edukacji często nie jest reprezentatywna dla całej grupy. Czy można więc w ogóle wyciągać jakiekolwiek wnioski na temat wpływu, jaki ma dodatkowy rok nauki w szkole?” – tak badania naukowców zobrazowało jury, uzasadniając wybór laureatów i dodało, że naukowcy rozwiązali ten problem metodologiczny, pokazując, jak można wyciągać precyzyjne wnioski na temat przyczyny i skutku z eksperymentów naturalnych.

Nagroda Nobla 2021

  • fizjologia i medycyna – David Julius i Ardem Patapoutian,
  • fizyka – Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann, Giorgio Parisi,
  • chemia – Benjamin List i David MacMillan,
  • literatura – Abdulrazak Gurnah,
  • Pokojowa Nagroda Nobla – Maria Ressa i Dmitrij Muratov.

Wszyscy tegoroczni laureaci zostaną odznaczeni 10 grudnia podczas oficjalnej gali. Odbiorą wówczas dyplomy, medale i nagrody pieniężne. Wynoszą one 10 mln koron szwedzkich (w większości kategorii do podziału).

News4Media, fot.: Nobel Prize

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.