Przyznano najbardziej prestiżową nagrodę świata. W tym roku Pokojową Nagrodę Nobla zdobyły dwie osoby. Kim są zwycięzcy?

Tegoroczne nagrody przyznawane są od poniedziałku, a ostatnim akcentem będzie uhonorowanie ekonomisty. Stanie się to 11 października. Tymczasem w piątek ogłoszono nazwiska zdobywców Pokojowej Nagrody Nobla. Szwedzka akademia podała, że wybrano dwie osoby. To Maria Ressa i Dimitrij Muratov.

Maria Angelita Ressa to filipińsko-amerykańska dziennikarka, współzałożycielka i dyrektor generalny Rappler, czyli filipińskiego, niezależnego portalu informacyjnego. Od 20 lat zajmuje się dziennikarstwem śledczym, pracuje także dla CNN. Dmitrij Muratov jest rosyjskim dziennikarzem, redaktorem naczelnym „Nowaja Gazieta”. ten tytuł uznawany jest za ostatnie, znaczące, niezależne medium w Rosji, które tropi korupcję, nadużycia władzy i łamanie praw człowieka.

Ressa oraz Muratow otrzymują Pokojową Nagrodę Nobla za swą odważną walkę o wolność słowa na Filipinach i w Rosji.” – powiedziała ogłaszając nazwiska laureatów szefowa Berit Reiss-Andersen i dodała: „Reprezentują wszystkich dziennikarzy, którzy stoją na straży tej idei w świecie, w którym demokracja i wolność mediów napotykają coraz większe trudności”.

News4Media, fot.: Nobel Prize

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.