Znamy nazwiska zdobywców tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Tym razem szwedzka akademia postanowiła uhonorować kilku naukowców. Wskazała także, jak zostanie podzielona pieniężna część nagrody.

Kolejne tegoroczne Nagrody Nobla przyznane. W poniedziałek poznaliśmy pierwszych laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody świata. W dziedzinie fizjologii lub medycyny zostali uhonorowani: David Julius i Ardem Patapoutian. Udało im się dokładnie opisać, jak receptory w ludzkim ciele reagują na bodźce zewnętrzne. We wtorek do grona noblistów, w dziedzinie fizyki, dołączyli: Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann oraz Giorgio Parisi.

Nowi nobliści nie współpracowali ze sobą, a każdy z nich prowadził własne badania. Giorgio Parisi został doceniony za „odkrycie wzajemnego oddziaływania nieporządku i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej.” – jak podała szwedzka akademia. Syukuro Manabe wskazał, jak zwiększony poziom dwutlenku węgla w atmosferze prowadzi do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, a jego badania są wykorzystywane przy opracowywaniu modeli klimatycznych. Podobnym zagadnieniem zajmuje się Klaus Hasselmann, który stworzył model skupiający dane pogodowe i klimatyczne i zostało to wykorzystane do udowodnienia, że wyższa temperatura na Ziemi związana jest ze zwiększoną emisją dwutlenku węgla.

Nobliści otrzymają medale i dyplomy oraz ok. 4,3 mln złotych do podziału, z czego Parisi dostanie połowę (tak wskazała akademia), a pozostali laureaci po jednej czwartej. W środę zostanie przedstawiony zwycięzca lub zwycięzcy w zakresie chemii, dzień później w dziedzinie literatury, a w piątek będzie przyznana Pokojowa Nagroda Nobla. W najbliższy poniedziałek poznamy laureata w zakresie ekonomii.

News4Media, fot.: Nobel Prize Facebook

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.