Anna Maria Konieczyńska oraz Barbara Ciechanowicz wyjechały w piątek z Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu z pięknymi Kryształami Górskimi i niezapomnianymi wrażeniami. Cały bogaty zestaw wydarzeń rozpoczął się już o godzinie 18.00, gdzie w Kinie Jutrzenka wyświetlono film dokumentalny „Człowiek z pytajnikiem”. Jego bohaterem jest Ksiądz Kubek, Człowiek Roku 2000. Po prezentacji odbyło się spotkanie z autorką dokumentu Małgorzatą Nabel-Dybaś.

O godzinie 20.00 rozpoczęła się główna uroczystość wręczenia Kryształów Górskich. Do Wlenia przyjechało wielu znamienitych gości: Posłanka na Sejm RP Zofia Czernow, Burmistrz Miasta Kowary i jednocześnie Człowiek Roku 2010 Elżbieta Zakrzewska, Przewodniczący Rady Gminy Wojcieszów Wacław Łuka, Zastępca Prezydenta Jeleniej Góry Janusz Łyczko, skarbnik Miasta i Gminy Wleń Maria Gierczyk, a także Członkowie Kapituły Wyborów Człowieka Roku – laureaci wyborów z poprzednich lat: Kazimierz Pichlak, Mirosław Garbowski, Rafał Fronia oraz Stanisław Dziedzic.

Laureatki naszego przedsięwzięcia były znane od dawno, tak więc Danielowi Antosikowi (prezes Fundacji Nowin Jeleniogórskich i Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu, gdzie odbywała uroczystość), oraz Andrzejowi Budzie (redaktor naczelny Nowin Jeleniogórskich), nie pozostało nic innego jak przypomnieć, w jakich okolicznościach doszło do wybory Człowieka Roku, przybliżyć raz jeszcze sylwetki laureatek i wręczyć cenne nagrody.

Anna Maria Konieczyńska Człowiek Roku 2020, otrzymała największą ilość głosów czytelników oraz największe poparcie kapituły. Andrzej Buda przypomniał jej zasługi. Anna Konieczyńska nie tylko jako pierwsza od wielu, wielu lat wyprowadziła na ulicę w geście obywatelskiego sprzeciwu kilka tysięcy jeleniogórzan, ale za nią podążyli młodzi ludzi, których, jak dotąd, nie było widać na protestach, na przykład w obronie niezależności sądów. Warto dodać, że „twarz” jeleniogórskich protestów bardzo dbała o to, by nie dzielić, nie obrażać niczyich uczuć religijnych, chciała jedynie dać impuls, aby przede wszystkim młodzi ludzie poczuli się świadomymi obywatelami tego kraju. Dała im poczucie, że warto się zorganizować, warto walczyć, że nie można się bezwolnie poddawać władzy, która coraz bardziej brutalnie wkracza w nasze życie i odbiera nam kolejne przywileje wolnych obywateli.

Barbara Ciechanowicz to Człowiek Roku 2021, to kobieta, która wprowadziła niemałe zamieszanie do życia Wojcieszowa. Przypomniano jak do tego doszło cytując fragmenty wywiadu, którego laureatka udzieliła Nowin Jeleniogórskim.

„Po przejściu na emeryturę trafiłam w 2007 roku do Koła Emerytów i Rencistów w Wojcieszowie. Akurat kończyła się kadencja poprzedniej przewodniczącej. Członkowie zaproponowali moją kandydaturę. Zgodziłam się.(…)Przy kole działała grupa śpiewacza „Wojcieszowianki”. Zaczęłam z nimi występować, potem zostałam szefową zespołu. Burmistrz Wojcieszowa, w nagrodę za sukcesy, jakie odnosiliśmy na festiwalach, ufundował nam śliczne stroje, nawiązujące do Gór Kaczawskich. Złote korony, zdobiące głowy śpiewaczek, nawiązują do złota Gór Kaczawskich, zieleń materiału to zielone pola i lasy Pogórza Kaczawskiego, natomiast haftowane kwiaty przypominają „Rezerwat Przyrody Góra Miłek” w Wojcieszowie.

„W 2011 roku zajęliśmy pierwsze miejsce w Przeglądzie Zespołów Ludowych i Śpiewaczych w Mysłakowicach. Byliśmy dwa razy w finale Listy Przebojów Radia Wrocław, w której rywalizują dolnośląskie zespoły ludowe, uczestniczyliśmy w wielu festiwalach folkloru w Polsce i w Czechach. W ubiegłym roku zostaliśmy laureatami jeleniogórskich Senioraliów.(..)W minionym roku zorganizowałam eksperymentalny występ „Wojcieszowian” w jeleniogórskiej filharmonii, z repertuarem operowym.(…) Grupa zmieniła nazwę z „Wojcieszowianek” na „Wojcieszowianie”, bowiem dołączyli do nas panowie – Robert Werner, grający na akordeonie, emerytowany ksiądz proboszcz z Wojcieszowa, a także Waldemar Ciechanowicz, grający na bębnie.(…) Organizuję doradztwo prawne, m.in. w zakresie rent, emerytur i rehabilitacji. Interweniuję w sprawach niekorzystnych rozstrzygnięć administracyjnych, najczęściej skutecznie. W czasie swojej kilkuletniej działalności pomogłam wielu ludziom rozwiązać problemy w ich przekonaniu – nierozwiązywalne.”

Te wszystkie zasługi obu pan potwierdziła ze sceny Zofia Czernow, obdarowując laureatki pięknymi bukietami kwiatów. Gratulacji, słów podziwu nie było końca. Po toaście za zdrowie laureatek przyszedł czas na akcent artystyczny. Na scenie królował zespół Moliedno Cafe w składzie: Ewa Antosik – skrzypce, Andrzej Kolasinski – gitara, Artur Nowak – saksofon oraz Katrzyna Jiruska – śpiew. Usłyszeliśmy wielkie przeboje polskiej i światowej estrady.

Na występie nie zakończył się wieczór. W jego części mniej oficjalnej były czas na rozmowy, żarty oraz degustację znakomitych wypieków.

Więcej na temat wydarzenia i jego kulisów w najbliższym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 16 sierpnia.

Patronami i partnerami wydarzenia byli: mecenasi Fundacji Nowin Jeleniogórskich (prywatni darczyńcy), Agroturystyka w Dolinie Sów w Modrzewiu, jeleniogórska Kwiaciarnia Avena oraz Muzyczne Radio Jelenia Góra.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.