W pierwszym tygodniu listopada nastąpiło podsumowanie i omówienie bardzo atrakcyjnej szkoleniowej wyprawy żeglarskiej zorganizowanej dla i przez młodzież „Żeroma”.  

W niedzielę 30 października br. uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze powrócili z rejsu żaglowcem Pogoria po wodach Morza Liguryjskiego. Już po raz czwarty, pływająca jednostka szkoleniowa STS Pogoria użyczyła swojego pokładu młodzieży, która postanowiła sprawdzić na czym polega intrygująca, ale zarazem wymagająca profesja żeglarza.

Morska przygoda rozpoczęła się we Włoskiej Genui. Intensywne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i takielunku prowadzone przez czterech oficerów wachtowych, pod czujnym okiem kapitana Wojciech Wilka, poprzedziło upragniony moment wyjścia w morze. Młodzieżowa załoga okrętu podzielona na cztery wachty, pracowała w systemie 24-godzinnym, wypełniając obowiązki nawigacyjne, bosmańskie i kambuzowe. Każdy uczestnik rejsu miał szansę wejść na reje, pracować z olinowaniem, poczuć siłę koła sterowego, czy poznać tajniki map i przyrządów nawigacyjnych. Obowiązki załogi to także pomoc przy gotowaniu i wydawaniu posiłków, utrzymaniu porządku na i pod pokładem oraz drobne prace remontowe. Ciężka praca i niedogodności związane z objawami choroby morskiej zostały nagrodzone wspaniałymi widokami nocnego nieba na pełnym morzu, słoneczną aurą za dnia i atrakcjami turystycznymi podczas zejścia na ląd. Uczniowie „Żeroma” odwiedzili m.in. popularne, francuskie letnisko Saint-Tropez oraz przepiękny, kameralny port Calvi na Korsyce. Na zakończenie rejsu załoga żaglowca ponownie zawitała do Genui, która urzekła uczestników wyprawy cudownymi zabytkami i smaczną, miejscową kuchnią.

Podczas wzruszającego pożegnania z kapitanem i stałą załogą oficerską Pogorii uczniowie i ich opiekunowie podkreślali, że wspólna praca w trudnych, morskich warunkach oraz wzajemna odpowiedzialność za efekt wykonywanych czynności, to najlepsza droga do pełnej integracji i zrozumienia załogi. W ferworze działań i wrażeń dalekomorskich nie zapomniano o promocji naszego miasta. Potwierdza to grupowe zdjęcie, z dumnie rozwiniętą flagą Jeleniej Góry, a była to tylko jedna z wielu sytuacji, gdzie taki marketing był realizowany.

Wszyscy uczestnicy tegorocznej wyprawy powrócili do Polski z bagażem indywidualnych wspomnień i doświadczeń oraz stosownym certyfikatem – opinią  wywiązywania się z obowiązków podczas rejsu. Czas minionego tygodnia to pora  aklimatyzacji na lądzie, odpoczynku i powrotu do nauki. Grzegorz Lustyk – nauczyciel geografii i przedsiębiorczości I LO a jednocześnie koordynator wyprawy oraz opiekunowie i inni animatorzy przedsięwzięcia nie odpuszczają, nie zamierzają spocząć na laurach i już obecnie myślą o organizacji kolejnego rejsu Pogorią w 2023r.

Za www.jeleniagora.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.