Policjanci przez ponad miesiąc będą wnikliwie przyglądać się prawidłowemu ustawieniu świateł w naszych samochodach. Warto zadbać o wyregulowanie reflektorów, zanim „drogówka” zabierze nam dowód rejestracyjny i wręczy mandat karny. W niektórych stacjach diagnostycznych wkrótce będzie można zrobić to za darmo.

Nie dbamy o światła

Według badań Instytutu Transportu Samochodowego, większość polskich kierowców zapomina o tym, jak ważne jest ustawienie reflektorów. Zagadnienie to powraca szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybciej zapada zmrok, a niedostateczne oświetlenie znacznie obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy. Policja przypomni kierowcom o tym obowiązku w wielkiej akcji, która potrwa od końca października do początku grudnia. Dla zapominalskich przewidziane są mandaty i wyłączenia niedostosowanych technicznie pojazdów z ruchu drogowego.

Diagności wychodzą klientom naprzeciw

Dlatego 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia, będzie można skorzystać z bezpłatnej usługi wyregulowania świateł w samochodach. „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” to wspólne działanie stacji kontroli pojazdów z mundurowymi. Do 21 października Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów ogłosi pełną listę zakładów, które mogą już teraz zgłaszać swoją gotowość do włączenia się w przedsięwzięcie.

Jakie elementy podlegają kontroli?

Przy użyciu specjalnego, mobilnego przyrządu, policja sprawdzi wysokość padania światła, poziom jego natężenia oraz granicę pomiędzy światłem i cieniem. Te trzy elementy decydują o odpowiedniej widoczności na drodze i nieoślepianiu kierowców poruszających się w przeciwnym kierunku. Według Anny Zielińskiej z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, najwięcej wypadków śmiertelnych występuje na drogach nieoświetlonych. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego, nie musimy czekać do końca października. Większość stacji diagnostycznych wykona zabieg bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin. Koszt usługi nie powinien przekroczyć 20 zł, a jej wykonanie zajmuje zwykle kilka minut.

News4Media, fot.: iSock

1 Komentarz

  1. Policja niech się przyjrzy tym, którzy po mieście jeżdżą na przeciwmgłowych wraz ze światłami mijania lub, co gorsze, ze światłami postojowymi. Na samych postojowych. Na światłach do jazdy dziennej w czasie mgły lub po zapadnięciu zmroku. Gwarantuję sukcesy w ilości mandatów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.