Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył dwa telefony komórkowe o łącznej wartości blisko 3000 zł. Mężczyzna twierdził, że jeden znalazł na parkingu restauracji, a drugą na stadionie w jednej z miejscowości na terenie powiatu karkonoskiego. Telefony zostały odzyskane. Teraz zatrzymany za popełnione czyny odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze ustalili, a następnie zatrzymali 36-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego podejrzanego o przywłaszczenie mienia.

Jak ustalili funkcjonariusze, mieszkaniec Wrocławia 23 lipca br. po wyjściu z jednej z restauracji na terenie powiatu karkonoskiego na parkingu zgubił telefon. 36-latek przejeżdżając obok samochodem zauważył go i zabrał. Jego wartość to 1400 zł.

Funkcjonariusze prowadząc czynności w tej sprawie na podstawie uzyskanych informacji oraz analizy nagrań z kamer monitoringu wytypowali, a następnie zatrzymali 36-letniego mieszkańca powiatu karkonoskiego podejrzewanego o przywłaszczenie tego telefonu. Dodatkowo policjanci ustalili, że mężczyzna w kwietniu br. przywłaszczył jeszcze jeden telefon. Twierdził, że znalazł go na stadionie. Jego wartość to 1500 zł, a pochodził on z kradzieży z 2017 roku. Obydwa telefony policjanci odzyskali.

Teraz mieszkaniec powiatu karkonoskiego za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina, że karalne jest zabranie dla siebie znalezionej, cudzej rzeczy.

Każdy kto znalazł cudzą rzecz jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia jej znalezienia do zawiadomienia o tym fakcie na przykład Policji lub w inny możliwy sposób poszukać jej posiadacza. Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie pomimo nie zawiadamiania Policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy.  Można na przykład zamieścić ogłoszenie w Internecie, prasie lub umieścić  własne ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwalają (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).

Pamiętaj: Nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujemy przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 500 zł, popełniania się wykroczenie. W sytuacji gdy jej wartości przekracza kwotę 500 zł, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.