Co prawda wiek emerytalny nie zostanie podniesiony, ale będziemy pracowali dłużej – do osiągnięcia efektywnego wieku emerytalnego. To efekt porozumieniem rządu z Komisją Europejską.

Wiek emerytalny Polaków jest za niski – stwierdza Krajowy Plan Odbudowy. Dokument – przypomnijmy – przygotował polski rząd, które ubiega się o unijne pieniądze na odbudowę gospodarki po pandemii. W tzw. kamieniach milowych zobowiązał się w nim m.in. do tego, że pod koniec 2024 roku przedstawi Komisji Europejskiej raport dotyczący podniesienia efektywnego wieku emerytalnego. Co to znaczy?

Z chwilą osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego nabywamy prawo do emerytury. Decyzja, czy korzystamy z tego prawa, czy dalej pracujemy, należy tylko do nas. Efektywny wiek emerytalny to moment, w którym zaczynamy pobierać emeryturę z ZUS.

– Rząd od lat zachęca seniorów do kontynuowania pracy lub realizacji nowych planów zawodowych, jeśli tylko siły im na to pozwalają – powiedziała Marlena Maląg, minister pracy, cytowana przez Strefę Biznesu.

PIT-0 na ratunek

Jak rząd zamierza zachęcić seniorów, żeby nie przechodzili na emeryturę tuż po przekroczeniu ustawowego wieku emerytalnego? PIT-em-0.

Oznacza to, że osoby, które czasowo zrezygnują z pobierania emerytury i nadal będą pracowały, zostaną zwolnieni z PIT do 85,5 tys. zł i skorzystają z kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł.

Na razie jednak w Polsce bardziej opłaca się pobierać emeryturę i dodatkowo dorabiać, niż odłożyć ten moment w czasie. Zwłaszcza, że po osiągnięciu wieku emerytalnego można dorabiać bez limitu (z pewnymi wyjątkami).

Kolejną zaletą pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego jest to, że nadal odprowadzamy składki. To oznacza, że podwyższamy swoją emeryturę, którą można raz w roku ponownie przeliczyć. Dla wielu emerytów zachęcające mogą być też trzynastki i czternastki.

Wiek emerytalny

W Polsce od października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To najniższy – obok Austrii – wiek emerytalny w Europie. W innych krajach Unii jest to zazwyczaj 67 lat bez względu na płeć. 

W Polsce, jak wynika z danych ZUS, emerytury mężczyzn są nawet o połowę wyższe niż emerytury kobiet. W marcu tego roku średnia emerytura mężczyzn wynosiła 3 tys. 184 zł, a kobiet – 2 tys. 128 zł. Zrównanie wieku emerytalnego wydaje się więc konieczne, żeby kobiety mogły otrzymywać wyższe świadczenie.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.