Remont zabytkowego „zameczku” na jeleniogórskim Zabobrzu śledzą pilnie mieszkańcy, bowiem obiekt niszczał przez wiele lat. Jego rewitalizacja ruszyła dwa lata temu i wszyscy czekali na jej zakończenie i przeprowadzkę do „zameczku” Osiedlowego Domu Kultury. Jednak kilka dni temu samorząd jeleniogórski poinformował, że rozwiązał umowę z wykonawcą.

„Podpisano porozumienie miasta i firmy LK INVEST w sprawie rozwiązania umowy dotyczącej remontu „zameczku” na Zabobrzu”- poinformował 29 sierpnia Cezariusz Wiklik, rzecznik prasowy prezydenta Jeleniej Góry. Dodając, że większość zaplanowanych prac została już wykonana. Przypomnijmy, że pierwotnie zakładano, iż remont zabytku zakończy się we wrześniu tego roku. Kto będzie kontynuował prace i kiedy można spodziewać się ich końca?

-Prace kończyć będzie inna firma, wyłoniona w przetargu, jaki zostanie ogłoszony po wykonaniu inwentaryzacji szczegółowej wykonanych robót – wyjaśnia rzecznik. Na przeprowadzenie inwentaryzacji inwestor i zleceniobiorca mają 7 dni. Spis pozwoli precyzyjnie ocenić stan zaawansowania remontu. Potem zostanie ogłoszony przetarg na dokończenie prac. Prezydent Jerzy Łużniak zadeklarował, że w październiku 2023 roku obiekt powinien być gotowy.

Po remoncie do „zameczku” ma przenieść się Osiedlowy Dom Kultury, którego siedziba przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego jest przestarzała i ciasna. Zakres remontu był ogromny, bowiem zabytek przez kilka lat stał pusty i niszczał. Renowacji poddane zostały zarówno budynek główny, budynek gospodarczy i altana. Planowane jest także zagospodarowanie ogrodu i terenu wokół.

” Zameczek” to secesyjna willa. Zbudował ją około 1902 roku niemiecki przemysłowiec Max Erfurt, właściciel papierni w Strupicach (obecnie ulica Wiejska). W sąsiedztwie budynku jest półtorahektarowy park. W 1984 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Przez wiele lat był siedzibą Zakładu Badawczo-Wdrożeniowego Politechniki Wrocławskiej. Mieściła się w nim biblioteka naukowa. Miasto przejęło „zameczek” od Politechniki Wrocławskiej w 2011 roku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.