W lutym w urzędach skarbowych powstaną specjalne piony, których zadaniem będzie walka z wyłudzeniami podatku VAT.

Kiedy w Polsce władzę przejął PiS, jednym z haseł wypisanych na sztandarach była walka z mafiami VAT-owskimi i paliowymi. Prokuratura, CBA i służby skarbowe od razu wzięły na celownik biznes. Śledziły, analizowały faktury i zatrzymywały przedsiębiorców, którzy dzięki karuzeli VAT-owej otrzymywali od państwa nienależny zwrot podatku.

„Grupa wyłudzała podatek VAT na podstawie fikcyjnych faktur oraz nierzetelnych transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych, dokonywanych z wykorzystaniem utworzonej, powiązanej siatki spółek, które rzekomo dostarczały sobie różnego rodzaju towary oraz świadczyły na swoją rzecz usługi. Celem takiego działania było wykazywanie rzekomych kosztów działalności i w ten sposób umniejszanie zobowiązań podatkowych” – to fragment jednego z komunikatów CBA.

Biuro chwaliło się w nim rozbiciem kolejnej grupy VAT-owskiej. Straty państwa oszacowano na 14,25 mln zł. Zazwyczaj jednak w takich sprawach pojawiają się znacznie wyższe kwoty.

Minister: Próby wyłudzania VAT były, są i będą

Teraz te działania mają być jeszcze intensywniejsze.

– Od lutego w urzędach celno-skarbowych powstaną piony wyspecjalizowane w zwalczaniu przestępczości VAT-owskiej i akcyzowej. To będzie większa integracja komórek dochodzeniowo-śledczych, kontrolnych, analitycznych i tych zajmujących się odzyskiwaniem mienia. Zwalczanie przestępczości musi opierać się na większej współpracy – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska Bartosz Zbaraszczuk, wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Dodaje, że takie grupy stale powstają i trzeba działać, bo nieuczciwi przedsiębiorcy wciąż szukają nowych metod działania. Już nie zawsze są to wielkie firmy, ale mniejsze, których działania trudniej namierzyć.

– Próby wyłudzania VAT były, są i będą. Ich skala jest jednak dużo mniejsza, a przestępcy próbują uprawiać swój proceder np. poza systemem bankowym, bo też uczą się tego, jak działamy i wiedzą, z jakiego instrumentarium korzystamy. Na pewno wyzwaniem jest wciąż kwestia nielegalnego hazardu – podkreśla wiceminister.

I wskazuje, że KAS zajmuje się nie tylko problemem VAT-u, ale też paliwami, a grupy przestępcze nadal próbują działać w obszarze tytoniowym.

News4Media/fot. KAS

1 Komentarz

  1. Co oni piszą, przecież Sławomir Papierzański ze swoją świta tyle kasy wyłudzili na karteczkach. I duda zrobił z niego sedziego. Jak Papierzański pójdzie siedzieć to wtedy można powiedzieć, że CBA działa.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.