Niemal każdy z nas może powiedzieć, że chociaż raz zetknął się z uczuciem szarpnięcia przed zaśnięciem. Czym jest spowodowane i kiedy powinno budzić obawy?

Nagłe szarpnięcie

Trudno jest dosłownie opisać uczucie tzw. „zrywu mioklonicznego”. Jedni porównują je do spadania, inni do nagłego szarpnięcia. Osoba wybudzona w ten sposób często odczuwa niepokój, ponieważ zjawisko nie należy do najprzyjemniejszych. Odpowiada za nie nasz mózg, który przesyła impulsy, powodując nagłe skurcze mięśni. Podobnie jak czkawka, odruch ten jest fizjologiczny i jeśli występuje sporadycznie, na ogół nie wymaga konsultacji z lekarzem.

Mioklonie patologiczne

Regularne występowanie zjawiska może świadczyć o nieprawidłowościach w układzie neurologicznym lub metabolicznym. Przyczynami mogą być m.in.:

– padaczka,

– choroby otępienne,

– urazy mózgu,

– zaburzenia metabolizmu (np. niewydolność wątroby),

– zatrucie metalami ciężkimi,

– uszkodzenia struktur mózgowych (stwardnienie rozsiane, udar, guz),

– reakcja po użyciu niektórych leków,

– infekcje wirusowe.

Mioklonie inne niż fizjologiczne

Jeśli lekarz stwierdzi, że szarpnięcia mają podłoże patologiczne, najprawdopodobniej zleci szereg badań, które pomogą wyjaśnić przyczyny ich powstawania. Mogą to być: badania laboratoryjne krwi (morfologia, próby wątrobowe, poziom glukozy, kreatynina, jonogram, mocznik). W niektórych przypadkach konieczne jest również skierowanie na bardziej zaawansowane badania, które dają pełniejszy obraz ewentualnych zaburzeń: tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny; EEG (badanie aktywności mózgu); EMG (diagnostyka chorób mięśni i nerwów obwodowych) i inne.

Leczenie mioklonii

Zwykle rozpoczyna się od próby wyeliminowania źródła problemu. Np. w przypadku zaburzeń metabolicznych wprowadza się zmiany w diecie pacjenta. Niekiedy potrzebne jest dodatkowe wsparcie w leczeniu zaburzenia. Lekarz podejmuje wówczas decyzję o włączeniu terapii farmakologicznej lub w przypadku mioklonii o podłożu psychogennym, terapii psychologicznej oraz psychiatrycznej.

Jeżeli niepokoją cię nagłe szarpnięcia wybudzające ze snu, możesz poprosić o poradę swojego lekarza rodzinnego. W razie potrzeby zleci dalsze badania i konsultacje.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.