Dziś ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem bezpłatnego dostępu do leczenia niepłodności metodą in vitro. O fakcie tym poinformowała jeleniogórska poseł Zofia Czernow, podczas konferencji prasowej, w której uczestniczyła goszcząca w Jeleniej Górze Barbara Nowacka oraz prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Barbara Nowacka jest członkinią komitetu społecznego „TAK dla in vitro”. Intencją tej grupy jest, aby do Polski wróciła normalność. W latach 2013-2016, kiedy w Polsce obowiązywał program refundowania leczenia tej metody niepłodności, dzięki in vitro, przyszło na świat 22 tysiące dzieci.

Z problemem niepłodności w naszym kraju potyka się około 1,5 miliona par starających się o potomstwo. Procedura in vitro jest bolesna, ale przede wszystkim niezwykle kosztowna. Jak powiedziała Barbara Nowacka, Polska pod względem liczby urodzeń dzieci jest w Europie na szarym końcu. Przyjęta ostatnio przez rząd strategia demograficzna zakłada na przykład ograniczanie dostępu do cesarskiego ciecia. Z drugiej strony, strategia nie zapewnia kobiecie lepszego dostępu do lekarza ginekologa, ani refundacji metody in vitro – jedynej skutecznej metody walki z niepłodnością.

Komitet zamierza ciągu najbliższych trzech miesięcy zebrać 100 tysięcy podpisów. Tak by metoda była dostępna nie tylko dla osób bogatych, ani dla tych którzy mieszkają w bogatej gminie prowadzącej swój miejski program in vitro. Projekt zakłada że każda para lecząca niepłodność minimum przez rok czasu będzie miała dostęp do tej procedury. Koszt przedsięwzięcia to 500 milionów złotych w skali roku.

Jerzy Łużniak zapewnił że Jelenia Góra dołączy do programu finansowania procedury in vitro realizowanego przez samorządy. Na jednej z najbliższych sesji rady miasta – projekt w tej sprawie będzie procedowany. Trzeba jednak pamiętać, ze samorządy są zbyt biedne, aby in vitro zapewnić wszystkim parom zmagającym się z niepłodnością.

Każdy kto będzie chciał podpisać się pod projektem „ TAK dla in vitro” może to zrobić w biurze poselskim Zofii Czernow. Zbiórka będzie również prowadzona na Placu Ratuszowym.

Można też samemu pobrać formularz i włączyć się do akcji. Formularze będą dostępne na stronie internetowej www.takdlainvitro.pl

2 komentarze

  1. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Tramta tamta, ble, ble,,ble. Takie,, bałabachy” to możecie opowiadać w piaskownicy oraz swoim ,, światłym , nowoczesnym i wybitnym”. Natomiast każdy normalny i rozsądny człowiek to wie doskonale o co wam tak naprawdę chodzi w kiciarze. Chodzi wam o to aby było tak jak było i aby wszystko co NASZE POLSKIE było tylko WASZE —–złodziejsko– mafijno– UB-eckie. Aby można było BEZKARNIE okradać POLSKĄ RODZINĘ. Aby mafie VAT-owskie i mafie paliwowe oraz wszelkiej maści oszuści ,kanciarze i złodzieje mogli z powrotem działać w swobodzie i bezkarnie okradać NASZA POLSKE. Za waszych mafijno- złodziejskich rządów okradliście nas na jakieś 520 miliardów złoty i to słynne powiedzenie waszego Ministra Finansów Jana Vinsenta Rostowskiego,, PININDZY NI BYŁO I NI BYNDZIE NIGDY” przeszło do historii. Mam nadzieje, że razem z wami wy kapusie i donosiciele na NASZ PIĘKNY KRAJ . Wstrzymywanie przez WAS PO-PSL-SLD i waszych mocodawców Niemieckich pieniędzy z Uni Europejskiej dla Polskiej Rodziny i Polskich Przedsiębiorców się nie uda i przepadniecie w tych wyborach NA WIEKI wy ZDRAJCY I KOLABORANCI , sługusy Sowiecko-Szwabskie. Przepadnijcie na wieki. Dość zła narobiliście, dość dramatów ludzkich , dość upodlenia POLSKI wy sprzedawczyki podle i zakłamane jak ten wasz HERSZT- zawodowy kłamca i złodziej niejaki Donald Tusk ksywa Niemiecki Pies.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.