Sąd skazał mężczyznę za znęcanie się nad gadami. Sprawa dotyczyła prawie stu zwierząt.

Wymierzona kara to 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Taką decyzję podjął Sąd Rejonowy w Olsztynie. I być może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby sprawa nie dotyczyła gadów.

Dwa lata temu policjanci wpadli na trop mężczyzny, który handlował w internecie zwierzętami. O ile można łatwo ocenić, czy psy albo koty są trzymane w dobrych warunkach, to w przypadku gadów zajęcie w tej kwestii stanowiska nie jest proste. Tu trzeba specjalistów. Dlatego policjanci poprosili o pomoc Fundację Epicrates, która zajmuje się właśnie takimi zwierzętami.

– Mamy (najprawdopodobniej) pierwszy w Polsce wyrok skazujący za znęcanie nad gadami! – ogłasza teraz fundacja. I dodaje: – Rzecz jest o tyle wyjątkowa, że dotychczas trudno było o wyrok skazujący w sprawach dotyczących gadów. Nie są to zwierzęta, które u każdego budzą pozytywne emocje. Tymczasem zasługują na szacunek i właściwe traktowanie, tak samo jak psy, koty, konie czy inne zwierzęta.

Fundacja uczestniczyła w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. Eksperci ocenili, że warunki w jakich przetrzymywane były gady, a było ich około 100, stanowiły zagrożenie dla ich życia i zdrowia, a ich znaczna część była „w fatalnym stanie” lub nie żyła już od dłuższego czasu. Potwierdziły to wyniki sekcji zwłok przeprowadzonej przez biegłego.

News4Media/fot. Fundacja Epicrates

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.