Tureckie władze postanowiły ułatwić Polakom przyjazd do ich kraju. Zrobiły to nagle, nie uprzedzając o zmianach.

Turecka ambasada poinformowała na Twitterze o zmianach dotyczących obywateli Polski, którzy będą chcieli wjechać do tego kraju. W internecie został umieszczony skan pisma (po turecku i z tłumaczeniem na język angielski).

Od 19 kwietnia 2022 r. obywatele polscy mogą podróżować do lub tranzytem z Turcji tylko na podstawie dowodu osobistego. Nie muszą już mieć przy sobie paszportów podczas wyjazdów turystycznych trwających maksymalnie 90 dni” – czytamy.

To nagła i ważna zmiana. Nagła, bo wcześniej strona turecka nie wspominała o zamiarze wprowadzenia tego rozwiązania. Ważna, bo do tej pory Polacy musieli mieć ze sobą paszport. Jest to jednak decyzja jednostronna, co oznacza, że obywatele Turcji mogą przekroczyć polską granicę tylko z paszportem.

Pandemia?

Czy jadąc do Turcji trzeba spełnić jeszcze jakieś inne wymagania związane z COVID-19? Jak podaje polski MSZ nie są one wygórowane.

Od osób w pełni zaszczepionych nie wymaga się zazwyczaj testów po przylocie, jednak – jeśli u osoby podróżującej występują objawy chorobowe (kaszel, podwyższona temperatura itp.) może ona zostać poddana testowi PCR na miejscu przez pracowników Ministerstwa Zdrowia Republiki Turcji. Po pobraniu próbek podróżni będą mogli udać się do miejsca docelowego, ale w przypadku pozytywnego wyniku testu zostaną poddani leczeniu zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dot. COVID-19” – wyjaśnia resort

I dodaje, że kwarantanna trwa 14 dni, ale gdy po 10 dniach wynik testu jest negatywny, to kwarantanna zostaje zakończona. „A w przypadku stwierdzenia wariantu koronawirusa delta, kwarantanna zostanie przerwana z końcem 14. dnia bez konieczności wykonania testu PCR” – informuje MSZ.

Co do niezaszczepionych, to takie osoby, wjeżdżając do Turcji, na punktach granicznych będą mogły zostać poddane testowi PCR. „Po pobraniu próbek podróżni będą mogli udać się do miejsca docelowego, ale w przypadku pozytywnego wyniku testu, zostaną poddani leczeniu zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia dot. COVID-19”.

Kwestia kwarantanny wygląda identycznie jak w przypadku osób zaszczepionych.

Latamy i odpoczywamy

Turcja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. W 2021 r. wybrało się tam około 590 tys. naszych obywateli, a przed pandemią (2018 r.) było ich aż 880 tys. W 2021 r. udział Polski w tureckim rynku turystyki przyjazdowej wynosił 5 proc.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.