Jesteśmy szybko starzejącym się społeczeństwem. Według GUS już co 5 osoba w Polsce ma ponad 60 lat. Coraz częściej opieka nad chorymi rodzicami spada dziś na dzieci.

Tylko jak mają to zrobić, jeśli np. pracują? Otóż mogą skorzystać a zasiłku opiekuńczego. Takich osób będzie zapewne coraz więcej, bo nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja demograficzna Polski miała się poprawić. Wręcz przeciwnie.

Wystarczy spojrzeć na dane z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku. W ciągu 10 lat w Polsce przybyło niemal 2 mln osób w wieku 60-65 lat.

Opieka nad chorymi rodzicami spada na dzieci

Skutki starzenia się społeczeństwa mają poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze. Otóż na naszych oczach wyludniają się miasta, rosną problemy systemów emerytalnego i zdrowotnego, kurczy się rynek pracy, trzeba podnosić podatki.

Równie poważnym następstwem tego stanu rzeczy jest sytuacja rodzin ciężko chorujących seniorów. To wyzwanie zwłaszcza dla dzieci, które w razie konieczności muszą zaopiekować się swoimi rodzicami. Osoby w takiej sytuacji mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, finansowanego przez budżet państwa.

Jak ubiegać się o zasiłek opiekuńczy?

O taki zasiłek mogą ubiegać się również – oprócz dzieci chorych seniorów – inni członkowie rodziny: współmałżonek, rodzic chorego dziecka, dziadkowie, wnuki. To świadczenie może być wykorzystywany przez 2 tygodnie w roku kalendarzowym.

Żeby skorzystać z zasiłku opiekuńczego nie musimy mieszkać z chorym (chodzi o zameldowanie). Jedynie podczas sprawowania opieki powinniśmy przebywać z nim w jednym domy.

Przy ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy nad chorym członkiem rodziny musimy mieć wystawione elektroniczne zaświadczenie lekarskie, a także wniosek o zasiłek opiekuńczy. Przekazuje go do ZUS-u nasz pracodawca. Osoby na własnej działalności składają go samodzielnie.

Wnioski o zasiłki opiekuńcze można przesyłać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

W czasie opieki nad chorym członkiem rodziny osoba opiekująca się otrzyma 80 procent wynagrodzenia, czyli tak samo jak podczas zwolnienia lekarskiego.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.