Zbyt duża ingerencja spółki PayPal w sposób wykonywania umowy – to jeden z wątków, które wzbudziły podejrzenia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tomasz Chróstny wszczął właśnie postępowanie wyjaśniające wobec przedsiębiorcy.

PayPal to serwis internetowy, za pośrednictwem, którego możliwe jest dokonywanie płatności online. Usługa pełni również funkcję elektronicznego portfela lub skarbonki. Użytkownicy posiadający adres e-mail mogą przekazywać sobie przy jej użyciu wirtualne pieniądze.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotarły informacje na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa, które zdaniem prezesa instytucji mogą naruszać interesy zbiorowe konsumentów. Istnieje podejrzenie, że PayPal w zbyt dużym stopniu ingeruje w funkcjonowanie umów z klientami. Problemem mają być niedozwolone praktyki, takie jak: jednostronne wypowiadanie umów; zamykanie kont; ograniczenie możliwości wykonywania płatności czy wypłacania środków.

„Zakres tych uprawnień, które przyznała sobie spółka w regulaminach, jest bardzo szeroki – możliwe jest nawet jednostronne rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia. W postępowaniu wyjaśniającym sprawdzimy, czy rzeczywiście PayPal arbitralnie decyduje o wstrzymywaniu świadczenia usług oraz blokowaniu środków na kontach użytkowników bez podawania uzasadnienia ani wskazywania naruszeń, których się oni dopuścili” – wyjaśnia Tomasz Chróstny, szef UOKiK.

Sporna ma być również kwestia podejmowanych przez przedsiębiorstwo decyzji. Firma zastrzega sobie dowolność w stosowaniu długiej listy sankcji, jednak według UOKiK może nie ponosić za nie odpowiedzialności. Postępowanie wykaże również czy informacje na temat stosowanych praktyk są opisane w umowach w sposób jasny i jednoznaczny.

Jeśli potwierdzą się doniesienia o nieprawidłowościach, prezes UOKiK może wszcząć kolejne postępowanie, tym razem prowadzące do uznania klauzul stosowanych w umowach za niedozwolone lub postępowania w sprawie naruszenia interesów zbiorowych konsumentów.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.