Widzimy się w kinie! 24. FESTIWAL ZOOM–ZBLIŻENIA. Dzień III

Trzeci dzień festiwalowych spotkań w kinie podczas jeleniogórskiego ZOOM-u otworzy kolejna przedpremierowa projekcja. Tym razem budząca ogromne zainteresowanie widzów filmowa opowieść o Kalinie Jędrusik – „Bo we mnie jest seks”, w reż. Katarzyny Kilmkiewicz.

6.10.2021, godz. 17:00, kino LOT

Warszawa, lata 60. Przed ekranami czarno-białych odbiorników zasiadają miliony Polaków. I nagle ktoś przykuwa ich wzrok. To Kalina Jędrusik (Maria Dębska) – zjawiskowa aktorka i piosenkarka, która wnosi koloryt do bezbarwnej rzeczywistości. Kusi wdziękiem i seksapilem. Elektryzuje panów i oburza panie. Oto pierwsza seksbomba PRL i polska Marylin Monroe. Kalina nie chce się wpisywać w ówczesny model kobiety. Żyje na własnych zasadach, co nie zawsze podoba się pruderyjnemu społeczeństwu i niektórym wpływowym osobom u władzy. Liczne skandale, życie w miłosnym trójkącie z mężem Stanisławem Dygatem (Leszek Lichota) i Luckiem (Krzysztof Zalewski), kontrowersyjne wypowiedzi i epatujące seksapilem stroje sprawiają, że Kalina zyskuje także miano naczelnej skandalistki PRL. A przecież największy skandal z jej udziałem dopiero się zacznie… Wydarzeniom z życia Jędrusik towarzyszy atmosfera szalonej zabawy środowiska ówczesnej śmietanki towarzyskiej. Na ekranie zobaczymy także inne barwne postaci polskiej kultury: Kazimierza Kutza (Borys Szyc), Tadeusza Konwickiego (Paweł Tomaszewski) czy twórców Kabaretu Starszych Panów – Jeremiego Przyborę (Rafał Rutkowski) i Jerzego Wasowskiego (Dariusz Basiński).

Po projekcji spotkanie z reżyserką filmu.

Specjalna Nagroda Jury i nominacja do Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, Grand Prix 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, laur za reżyserię na festiwalu w Chicago, rosyjska nominacja do Oscara oraz aż pięć nominacji do krajowej nagrody „Złotego Orła” – to osiągnięcia ostatniego filmu Andrieja Konczałowskiego „Drodzy towarzysze!” .

6.10.2021, godz. 20:15, kino LOT

Prowincjonalne miasteczko na południu ZSRR, rok 1962. Ludmiła, gorliwa funkcjonariuszka partii komunistycznej i idealistyczna weteranka II wojny światowej, jest pogromczynią wszystkich przejawów antyradzieckich nastrojów. Wraz z innymi lokalnymi funkcjonariuszami partyjnymi zostaje zaskoczona strajkiem w miejscowej fabryce, w którym bierze udział jej własna córka, która jak wielu innych ludzi znika bez wieści. Ponieważ sytuacja szybko wymyka się spod kontroli, Ludmiła rozpoczyna desperackie poszukiwania córki w obliczu godziny policyjnej, masowych aresztowań i bezwzględnych prób zatuszowania przemocy ze strony władz. Jej niegdyś niekwestionowana wiara w linię Partii zostaje zachwiana przez rosnącą wiedzę o ludzkich ofiarach, rozrywając świat, który wydawał jej się znajomy. Film oparty jest na prawdziwej historii, która wydarzyła się w Nowoczerkasku i była utrzymywana w tajemnicy aż do lat dziewięćdziesiątych. Pierwsze oficjalne śledztwo wszczęto dopiero 30 lat później, w 1992 roku. Niektórzy krytycy mówią, że „Drodzy towarzysze!” to dzieło opowiadające o państwie rosyjskim Anno Domini 2020.

Film nie jest dostępny w dystrybucji kinowej w Polsce. Festiwalowy pokaz to jedyna okazja, żeby go zobaczyć. Naprawdę warto!

Bilety i karnety już w sprzedaży

Szczegółowe informacje: www.zoomfestival.pl

Organizator: OSIEDLOWY DOM KULTURY

Więcej o festiwalu TUTAJ: https://nj24.pl/wolnosc-sztuki-sztuka-wolnosci/

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.