Skoro naklejki z numerem rejestracyjnym nie będą już wydawane, to czy można taką usunąć już z szyby swojego auta? I jak zrobić to prawidłowo?

To jedna ze zmian, jaką wprowadza Ministerstwo Infrastruktury. Pozwolić to zaoszczędzić kierowcom pieniądze. Chodzi o 94,5 zł, bo – rejestrując auto – nie trzeba już będzie opłacać wydania karty pojazdu (75 zł), wspomnianej nalepki kontrolnej (18,5 zł) ani uiszczać opłaty ewidencyjnej (1 zł).

Wielu kierowców może w takim razie uznać, że już teraz mogą usunąć naklejkę z szyby. Tego jednak robić jeszcze nie wolno. Przepisy wejdą w życie 4 września. Do tego czasu nalepkę trzeba mieć na szybie, bo za jej brak grozi kara w wysokości 100 złotych.

Ale już we wrześniu przednią szybę będzie można wyczyścić. Jak to zrobić, żeby jej nie uszkodzić? Nie polecamy skrobania, bo w ten sposób można porysować szybę, a nawet doprowadzić do jej pęknięcia.

Najlepiej zastosować metodę, która sprawdza się przy usuwaniu winiet z autostrad: użyć suszarki do włosów. Nalepkę trzeba dobrze podgrzać. Należy to zrobić dokładnie, kierując strumień gorącego powietrza na całą jej powierzchnię. Następnie trzeba ją delikatnie odkleić, zaczynając od któregoś z rogów.

Może się zdarzyć, że na szybie zostaną resztki kleju lub fragmenty naklejki. Wtedy należy je usunąć szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną albo zmywaczem do paznokci.

News4Media/fot. iStock/Wikipedia Zamek73

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.