Zimowisko przygotował Zespół Placówek Pozaszkolnych – Centrum Wspierania Uzdolnień, znany powszechnie jako MDK Jelonek. Jest jedyną placówką oświatową w Jeleniej Górze, która zorganizowała półkolonie zimowe dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

Lepią bałwany i grają w planszówki

W zajęciach w pierwszym turnusie od 4 do 8 stycznia uczestniczy 36 dzieci. Podzielone są na trzy dwunastoosobowe grupy. Każda codziennie ma inne zajęcia, tak by dzieci z różnych grup miały ze sobą jak najmniejszy kontakt. Uczniowie chodzą na wycieczki, mają zawody sportowe, poznają tajniki narciarstwa biegowego, jeżdżą na sankach, lepią bałwany, mają konkursy, warsztaty plastyczne, muzyczne teatralne i filmowe.

– Nareszcie córka nie siedzi przed komputerami i telewizorami – cieszy się pani Julia, mama 8-letniej Kasi. Za tygodniowy turnus zapłaciła 150 zł. Musiała także podpisać oświadczenie, że córka nie miała kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.

Musieli odwołać zimowiska

Chętnych do zapisania dzieci na zimowe półkolonie w MDK Jelonek  było tak dużo, że powstała rezerwowa lista i być może uda się w drugim turnusie otworzyć czwartą grupę. Drugi turnus trwać będzie od 11 do 15 stycznia.

Dlaczego tylko jedna jeleniogórska placówka zorganizowała zimowisko?

Wynika to z obostrzeń związanych z pandemią i wytycznych Ministerstwa Eduykacji Narodowej.  Bo choć ciekawe oferty zajęć w ferie zimowe przygotowały w Jeleniej Górze także MDK Muflon, ODK Zabobrze i Przystań Twórcza, to musiały zrezygnować z planów, bo nie udało im się spełnić wszystkich zaleceń.

To nie jest wyjątek. W innych miastach także zimowisk jest jak na lekarstwo. Rodzicom pozostaje organizowanie wypoczynku dla dzieci na własną rękę. Dlatego nie dziwią tłumy dorosłych z dziećmi na trasach w Jakuszycach, stokach w Karpaczu i Szklarskiej Porębie.

Zimowisko z harcerzami

Dwa turnusy zimowych pólkolonii zorganizował Karkonoski Hufiec ZHP. W Domu Harcerza przy ulicy Wiejskiej w Jeleniej Górze uczniowie spędzają bardzo aktywnie czas. Chodzą na wycieczki,grają w różne gry, tańczą i rywalizują w konkursach. Na zimowisku w pierwszym turnusie są dwie grupy dwunastoosobowe, zaś na drugi turnus zebrano trzy grupy.

Ferie z KPN

Dużym zainteresowaniem cieszą się FERIE z Karkonoskim Parkiem Narodowym 2021. Są to krótkie zajęcia edukacyjne dla czteroosobowych grup (mile widziane rodziny). Spotkania edukacyjne rozpoczynają się przy ośrodkach edukacyjnych: Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie, ul. Okrzei 28 i Centrum Informacyjnym w Karpaczu, ul. Leśna 9.

Harmonogram spotkań:

12.01: spacer edukacyjny Doliną Wilczego Potoku w Karpaczu

13.01: „kropelka wiedzy o KPN” – zajęcia edukacyjne nad potokiem Bednarz w Szklarskiej Porębie

14.01.: spacer edukacyjny Doliną Wilczego Potoku w Karpaczu

8 i 15.01: wycieczka dydaktyczna w rejonie Wodospadu Kamieńczyka Spotkania rozpoczynać się będą każdorazowo o godz. 10.00.

Czas trwania: 1,5 – 2 godzin. Zainteresowani proszeni są o kontakt telefoniczny z jednodniowym wyprzedzeniem: 1. CI Karpacz – Anna Walusiak: 514 607 299, Ola Trytek: 607217597. 2. KCEE Szklarska Poręba – Sabina Tabaka: 514 607 287, Marta Kubisiak: 724607200.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.