Naukowcy zbadali inteligencję różnych ras psów. Dzięki testom smartDOG wskazali najinteligentniejszą. Na najwyższym podium stanął owczarek belgijski malinois.

Poinformowało o tym czasopismo „Scientific Reports”. Artkuł zrelacjonował m.in. portal upday.com.

Bezapelacyjny zwycięzca

1000 psów 13 ras. Na takiej próbie przeprowadzili swoje badania naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego (Finlandia). Dzięki testom smartDOG  sprawdzili różne kompetencje psów, m.in. zdolność do rozwiązywania problemów, kontrola impulsów czy umiejętność odczytywania ludzkich gestów.

Najlepiej w testach wypadł owczarek belgijski malinois, który zdobył 35 punktów na 39 możliwych i wyprzedził border collie aż o 9 punktów.

Owczarek belgijski malinois. Jaki jest?

Bardzo sprawny fizycznie, uwielbia zadania węchowe i wyzwania. To rasa chętnie wybierana do pracy w policji, straży granicznej i innych służbach bezpieczeństwa.

W przeprowadzonych testach osiągnął najwyższe wyniki w interpretacji ludzkich gestów, orientacji przestrzennej, zdolności rozwiązywania problemów podczas poruszania się po środowisku.

To nie są jednak psy dla każdego – podkreślają autorzy badania. O ile świetnie sprawdzają się w służbach specjalnych, o tyle nie będą dobrze czuły się w domach, w których musiałyby spędzać wiele godzin w samotności. Wtedy będą sfrustrowane i skłonne do wyrządzania szkód.

Tej rasie psów trzeba poświęcać bardzo dużo czasu i energii. Uwielbiają długie spacery oraz wysiłek umysłowy. Zdaniem specjalistów nie są to psy dla osób starszych, rodzin z dziećmi, ani ludzi pracujących poza domem.

Co jeszcze pokazało badanie smartDOG?

Najbardziej wytrwałe w wykonywaniu zleconych zadań były owczarki australijskie, najmniej – kelpie.

Po zetknięcia się z nowymi osobami najodpowiedniej zachowywały się golden retrievery, hovawarty i cocker spaniele (nie były ani agresywne, ani przesadnie przyjazne czy podekscytowane). Najgorzej wypadły owczarki szetlandzkie i hiszpańskie psy dowodne (najwyższy poziom agresji).

Najbardziej aktywne okazały się malinoisy, owczarki niemieckie i cocker spaniele, najmniej – hovawarty i owczarki szetlandzkie.

Z eksploracją nowych środowisk najlepiej radziły sobie malinoisy, owczarki niemieckie i cocker spaniele, najgorzej – hovawarty i owczarki szetlandzkie.

Ludzkie gesty najwłaściwiej odczytywały malinoisy, kelpie i retrievery, najsłabiej zaś fińskie lapphundy oraz owczarki niemieckie.

News4Media/fot. Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.