W przedsięwzięciu bierze udział także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, Caritas Diecezji Legnickiej oraz Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne. Ta ostatnia organizacja oddawanie krwi propaguje już od ponad dwóch lat pod hasłem „BezKresni”.
Na czym polega zmodyfikowana formuła, informują inicjatorzy.
– Celem jest organizacja kursów specjalnie przygotowanego busa do RCKiK w Wałbrzychu, którym pojadą osoby reprezentujące dany podmiot i podejmującymi tym samym wyzwanie, polegające na oddaniu osocza lub krwi pełnej. Pierwszy taki kurs, wyznaczyliśmy na 30 marca (wtorek). Pojedziemy nim my, pracownicy pogotowia ratunkowego w Jeleniej Górze. Następnie nominujemy kolejny podmiot publiczny, który powinien zapełnić dawcami kolejny wtorkowy kurs do Wałbrzycha (6 kwietnia). Akcję chcemy kontynuować w każdy wtorek, co najmniej do 11 lipca 2021 r., kiedy obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – wyjaśniają pomysłodawcy.
Buda udostępni Caritas Diecezji Legnickiej.
Data potencjalnego zakończenia zbiórki jest nawiązaniem do akcji „BezKresni”, zainicjowanej w 2018 r. przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Ta inicjatywa kultywuje pamięć o Kresach dawnej Rzeczpospolitej i aktywizuje dawców osocza i krwi, preparatów tak potrzebnych każdego dnia, a szczególnie w okresie wakacji oraz trwającego stanu epidemii.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.