Działacze największej partii opozycyjnej wybiorą lokalnych liderów i przewodniczącego krajowych struktur. Część dotychczasowych szefów może czekać pożegnanie z władzą.

Dla PO te wybory mają być wstępem do podjęcia nowych działań. Donald Tusk, obecnie kierujący partią przyznał, że „wybory w Platformie mają służyć odbudowie partii” oraz temu, żeby formacja była gotowa „do pokonania PiS-u”. „Mówiłem już dawno, że każdy, kto czuje się na siłach, by się w tę walkę włączyć, powinien kandydować. Wewnętrzna konkurencja i rzeczowy spór, oczywiście przy zachowaniu podstawowych ram współzawodnictwa, będzie nam tylko służył.” – powiedział w niedawnym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.

W sobotę, 23 października członkowie PO wybiorą nie tylko lokalnych liderów, ale także przewodniczącego partii. Co do tego drugiego przypadku, to nie ma wątpliwości, kto wygra, bo zgłosił się tylko jeden kandydat. To właśnie Donald Tusk. Ciekawiej natomiast zapowiada się walka o władzę w regionach.

W kilku województwach jest tylko po jednym kandydacie, ale są też struktury, gdzie odbędą się pojedynki. Na przykład w Lubelskiem o reelekcję nie będzie się ubiegał obecny przewodniczący, prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Poparł w tych wyborach byłego posła Stanisława Żmijana, ale ma on dwóch konkurentów: Grzegorza Nowakowskiego i Piotra Górskiego. Na Pomorzu poseł Agnieszka Pomaska konkuruje z marszałkiem województwa Mieczysławem Strukiem. Na Mazowszu miało dojść do ostrego pojedynku Andrzeja Halickiego z Janem Grabcem, ale ten pierwszy właśnie zrezygnował z kandydowania. Bardzo ciekawa sytuacja jest na Dolnym Śląsku.

Tutaj zmierzą się Andrzej Jaros z Romanem Szełemejem, bardzo popularnym prezydentem Wałbrzycha. Tego ostatniego wsparł Rafał Trzaskowski oraz sam Donald Tusk, który miał stwierdzić, że gdyby był Dolnoślązakiem to by oddał głos na Romana Szełemeja. Na prezydenta Wałbrzycha stawia również poseł Zofia Czernow oraz duża część jeleniogórskich struktur partii.

Kandydaci na regionalnych przewodniczących Platformy Obywatelskiej

Mazowieckie:

Jan Grabiec, poseł

Wielkopolska:

Rafał Grupiński, poseł

Pomorskie:

Agnieszka Pomaska, poseł

Mieczysław Struk, marszałek województwa

Dolnośląskie:

Michał Jaros, poseł

Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha

Podlaskie:

Krzysztof Truskolaski, syn prezydenta Białegostoku

Śląskie:

Wojciech Saługa, poseł

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Lubelskie:

Stanisław Żmijan, były poseł

Grzegorz Nowakowski, lider struktur partii w Lublinie

Piotr Górski, przewodniczący jednego z miejskich kół PO

Kujawsko-pomorskie

Tomasz Lenz, poseł

Podkarpackie:

Zdzisław Gawlik, obecny przewodniczący

Marek Rząsa, poseł

Warmińsko-mazurskie:

Jacek Protas, obecny przewodniczący

Ryszard Kuć, wiceprezydent Olsztyna

Lubuskie:

Waldemar Sługocki, poseł

Małopolskie:

Aleksander Miszalski, poseł

Opolskie:

Andrzej Buła, marszałek województwa

Świętokrzyskie:

Artur Gierada, były poseł

Zachodniopomorskie:

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa

Łódzkie:

Cezary Grabarczyk, poseł

News4Media/ Fot.: Roman Szełemej Facebook

1 Komentarz

  1. Ja gdybym mógł oddać głos, to zagłosowałbym na prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Świetny organizator,dobry samorządowiec i daje dzielnie odpór kolesiom Dworczyka, którzy nie mogą znieść przegranych wyborów w Wałbrzychu a nawet w Boguszowie-Gorcach- mimo mocnego wsparcie Dworczyka i obiecanych gruszek na wierzbie.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.