Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polska Nagrodę Filmową Orzeł 2020 za najlepszy film, najlepszą muzykę, najlepszy scenariusz i najlepszy dźwięk. To tylko niektóre z nagród, jakimi obsypany został pełnometrażowy debiut Mariusza Wilczyńskiego – „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Właśnie ten film rozpocznie festiwalowe pokazy specjalne czwartego dnia tegorocznego ZOOM-u. Czwartkowy wieczór w jeleniogórskim kinie festiwalowym zamknie inny mocny obraz – „Berlin Alexanderplatz”.

7.10.2021, godz. 16:45, kino LOT

Zabij to i wyjedź z tego miasta”. to przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Film wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Staje się kroniką PRL-owskiej młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, film działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem. Głosu bohaterom użyczyli wybitni polscy twórcy: Krystyna Janda, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski, Anna Dymna, Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska.

Po festiwalowej projekcji – spotkanie z reżyserem filmu.

7.10.2021, godz. 19:30, kino LOT

Czwartkowy wieczór należeć będzie do kina niemieckiego. „Berlin Alexanderplatz” to hipnotyzująca, kryminalna ballada o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec. Główny bohater, Francis, ma za sobą mroczną przeszłość i dotarłszy do Niemiec pragnie rozpocząć uczciwe życie. Ale na przybysza bez papierów czekają tylko robota na czarno i ciąg upokorzeń – chyba że ulegnie bezwstydnemu urokowi lokalnego półświatka. Na początku filmu Franz zostaje wyrzucony na brzeg tego niespokojnego kontynentu. Obcy na obcej ziemi. Nie zna języka, nie ma pracy, nie ma dokumentów. Jest bezsilny pod każdym względem. Zostaje niejako obmyty ze swojej przeszłości. Pozostaje mu tylko poczucie winy. Musi odzyskać swoją godność, bo godność jest pierwszą rzeczą, którą się traci, gdy trzeba uciekać. Film nominowany był do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Bilety i karnety już w sprzedaży

Szczegółowe informacje: www.zoomfestival.pl

Organizator: OSIEDLOWY DOM KULTURY

Więcej o festiwalu TUTAJ: https://nj24.pl/wolnosc-sztuki-sztuka-wolnosci/

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.