„Film balkonowy” – najnowszy obraz wybitnego polskiego dokumentalisty, Pawła Łozińskiego oraz wstrząsającą „Aidę” Jasmili Žbanić, opowiadającą o masakrze w Srebrenicy, obejrzeć będzie można podczas piątego dnia tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze.

8.10.2021, godz. 17:00, kino LOT

„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego przyjedzie do Jeleniej Góry niemal prosto z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno 2021, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix Semaine de la Critique.

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

8.10.2021, godz. 20:15, kino LOT

Festiwalowy dzień zakończy historia wstrząsająca i trzymająca za gardło. „Aida” Jasmili Žbanić podejmuje temat masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Film zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności. Film nominowany do Oscara i pokazywany w konkursie Festiwalu w Wenecji. Festiwal Les Arcs European FF 2020 – najlepszy film, Nagroda Publiczności; MFF w Rotterdamie 2021 – Nagroda Publiczności; MFF we Fryburgu 2021 – Nagroda Publiczności, Nagroda Młodego Jury.

Bilety i karnety już w sprzedaży

Szczegółowe informacje: www.zoomfestival.pl

Organizator: OSIEDLOWY DOM KULTURY

Więcej o festiwalu TUTAJ: https://nj24.pl/wolnosc-sztuki-sztuka-wolnosci/

(redd)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.