Szósty dzień tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze to aż trzy pokazy specjalne.

9.10.2021, godz. 11:00 kino LOT

Zoomową sobotę warto zacząć od poranku z filmem „Niepamięć” w reż. Christosa Nikou. Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Jak bardzo wybiórcza jest nasza pamięć? Choć nie jest to komedia, kilka surrealistycznie komicznych scen przełamuje to, co w przeciwnym razie mogłoby być bardzo przygnębiającym podejściem do tematu istoty człowieczeństwa. Czy pamiętamy to, co przeżyliśmy, czy tylko to, co postanowiliśmy zapamiętać? Czy jesteśmy w stanie zapomnieć o krzywdach? Czy to możliwe, że w głębi duszy nie chcemy zapomnieć bolesnych doświadczeń, bo bez nich tracimy nasze istnienie? I w końcu, czy jesteśmy po prostu sumą tych wszystkich rzeczy, o których nie zapominamy? Film był greckim kandydatem do Oscara w 2021 roku.

9.10.2021, godz. 13:00 kino LOT

Opowieść o tęsknocie za miłością w świecie, w którym kochają cię tłumy. Tak w największym skrócie można by streścić fabułę „Sweat” Magnusa von Horna. Jego film przedstawia trzy dni z życia Sylwii Zając, influencerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama. Choć Sylwia z łatwością, spontanicznie i bez cenzury dzieli się swoją codziennością z tysiącami nieznajomych, jej prywatne życie w ogóle nie przypomina kolorowego świata z Instagrama. Kiedy Sylwia zdecyduje się umieścić w sieci odważne nagranie, będzie ono początkiem serii wydarzeń, które staną się próbą zarówno dla niej, jak i dla nielicznych osób, którzy znają ją bliżej. W ciągu trzech dni dziewczyna nieoczekiwanie odkryje ciemną stronę swojej popularności, a jednocześnie pozna prawdziwą bliskość. W rolach głównych Magdalena Koleśnik, Akeksandra Konieczna i Zbigniew Zamachowski, który po projekcji filmu spotka się z widzami.

9.10.2021, godz. 16:00 kino LOT

Przedostatni dzień festiwalu zamknie przedpremierowa projekcja najnowszego filmu François Ozona „Wszystko poszło dobrze” z Sophie Marceau w roli głównej.

Kiedy Emmanuèle przerywa pracę i podnosi słuchawkę telefonu, jeszcze nie wie, jak wiele zmieni on w jej życiu. Okazuje się, że 85-letni ojciec kobiety na skutek udaru w ciężkim stanie trafia do szpitala. Zaniepokojona bohaterka ma jednak nadzieję, że i tym razem mężczyzna wyjdzie z tego bez szwanku.

Wraz z siostrą wpadają w spiralę szpitalnego życia, większość czasu spędzając przy łóżku nieprzytomnego André. To dla Emmanuèle chwila na spojrzenie w przeszłość i przeanalizowanie skomplikowanych relacji z ojcem. Sytuacja w jednej chwili się odwróciła, bo nagle on stał się całkowicie zależny od córki. Zwłaszcza że udar spowodował nieodwracalne zmiany w organizmie mężczyzny. Kiedy po wybudzeniu przekonuje się, że czeka go jedynie powolna wegetacja, prosi córkę, by pomogła mu umrzeć. Tyle że we Francji równoznaczne jest to ze złamaniem prawa. Mistrz francuskiego kina François Ozon po raz kolejny daje dowód na to, jak różnorodnym jest twórcą. Tym razem sięga po formułę dramatu, by opowiedzieć o rodzinnych relacjach, odpowiedzialności i wadze podejmowanych decyzji, które interesują go dużo bardziej niż moralny wymiar zagadnienia, jakim jest eutanazja. Świetny scenariusz, humor i doskonałe aktorstwo.

Bilety i karnety już w sprzedaży

Szczegółowe informacje: www.zoomfestival.pl

Organizator: OSIEDLOWY DOM KULTURY

Więcej o festiwalu TUTAJ: https://nj24.pl/wolnosc-sztuki-sztuka-wolnosci/

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.